+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Moritanya Iklimi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Moritanya Iklimi Nedir
  Moritanya iklimi kısa bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Moritanya Iklimi Hakkında Bilgi

  Ülkenin doğusu Büyük Sahra Çölünün bir bölümü ile kaplı olduğu için çöl ikliminin, batısı ise umumiyetle Atlas Okyanusunun tesiri altındadır. Kıyı bölgeleri ve Assaba Yaylası yumuşak Okyanus iklimine ve verimli topraklara sahiptir.

  Sıcaklık ortalaması yaklaşık olarak bölgelere göre kış aylarında O°C ila 38°C ve yaz aylarında 16°C-50°C arasındadır. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı çok yüksektir. Gece O°C olan sıcaklık gündüz 38°C’ye kadar çıkabilmektedir. Senegal Nehri boyunca uzanan nemli bölgede ise sıcaklık ortalaması 24 ila 35°C’dir.

  moritanya.jpg

  Afrika’nın batısındaki büyük çıkıntıda yer alır. Genel itibariyle düzlük bir ülkedir. Batısı Atlas Okyanusu ile örtülüdür. Toprakların % 70’i çöldür. Moritanya toprakları, dört büyük yayladan meydana gelir. Bunlar; Adrar, Tagant, Afollé ve Assaba yaylalarıdır. Doğu bölgesi, Affolé Yaylası dahil genellikle düzlüktür. Yer yer kum tepelerine rastlanır. Güneyde Assaba bölgesi yarı çöldür.

  Batıda Adrar Yaylasında en yüksek yer ancak 5000 metreye ulaşır.

  Ülkenin tek nehri adını aldığı Senegal Devletiyle olan sınırı çizer. Kıyılar umumiyetle düz ve girintisiz çıkıntısızdır.

+ Yorum Gönder