+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Suudi Arabistan Iklim çeşidi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Suudi Arabistan Iklim çeşidi Nedir
  Suudi Arabistan iklim çeşidi nedir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Suudi Arabistan Iklimi Hakkında Bilgi

  Arabistan iklimi, toprağından dolayı genel olarak sıcak ise de, yüksek bölgelerde serindir. İklimin en müsait olduğu yerler Yemen’e yakın bölgelerle Necid Çölüdür. Dehna Çölü ve Tehame bölgelerinde şiddetli sıcaklar ve kuraklık mevcuttur. Tehame’de genellikle yağış olmaz ve ortalama sıcaklık 37° C civarındadır. Hiç yağmur almayan çöllerdeyse sıcaklık gece 38° C, gündüz ise 43° C civarında seyreder. Hicaz ve güneyi mutedil bir havaya sahiptir. Hatta Medine ve Taif’e kışın kar yağdığı dahi olur. Ancak yağmurlarla meydana gelmiş olan kısmi yeşillik, sıcak ve boğucu “sam” adlı çöl rüzgarlarıyla kuruyarak kül rengine döner.

  suudi-arabistan.jpg

  Batı kıyıları Filistin sınırından, Yemen sınırına kadar Serat Sıra Dağlarıyla örtülüdür. Bu dağların en yüksek noktası yaklaşık olarak 3657 m yüksekliğindeki Razih Dağı'dır. Hicaz’ın doğusunda Necid Çölü bulunur. Necid’in güneyinde Dehna veya Rubül Hali Çölü ve doğusunda Nüfud Çölü yer alır.

  Serat Dağlarından doğan nehirler zayıf ve kısa olup, küçük çaylar halinde kalırlar. Çoğu Tehame kumlarında kurur. Başlıca büyük nehirleri Behre, Şecce, Kanun, Aşer, Sem ve Bişe’dir. Bunlar ancak ani yağan yağmurlarla denize ulaşabilirler. Yarımadanın doğu taraflarında hemen hemen hiçbir nehir olmayıp, ancak bu geniş bölge “Vadi” adı verilen, nehir yatağı şeklinde olan, kuru derelere bölünmüş durumdadır. Bunların en büyüğü de, Hicaz bölgesinin güneyinde yer alan Asir bölgesinden doğan Vadi-i Remim olup, Fırat’a kadar uzandığı olmaktadır.

+ Yorum Gönder