+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Şili Iklim çeşidi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şili Iklim çeşidi Nedir
  Şili iklim çeşidi nedir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Şili İklimi Hakkında Bilgi

  Şili’de iklim bölgelere göre oldukça büyük farklılıklar arz eder. Kuzey Şili’de iklim oldukça kurak olup, Atacama Çölüne hemen hemen hiç yağmur düşmez. Çöl şartları güneye doğru Calderaya kadar devam eder. Bölgede soğuk ve nemli bir iklim hüküm sürer. Yıllık ortalama sıcaklık kuzeyden güneye doğru her 10° lik enlem aralığında 4° C düşer. Bu yüzden kuzey sınırında 18° C olan ortalama sıcaklık güney sınırında 6° C’ye düşmektedir.

  ili.jpg


  Kuzey Şili, Peru sınırından La Serena şehrine kadar uzanır. Bu bölgede dünyanın en kurak yerlerinden biri olan Atacama Çölü ve ülkenin en yüksek noktası olan Ojos del Salado Tepesi (6880 m) bulunur.

  Orta Şili, La Serena şehrinden Chiloé Adasına kadar uzanmakta olup, ülkenin en önemli bölgesidir. Büyük kısmı Santiago ve Oncepción arasında yer alan merkezi vadidir. Temuca şehrinin güneyinde çok sayıda göl ve her mevsim üzerinde kar bulunan volkanlar mevcuttur.

  Güney Şili, Chiloé Adasından Amerika’nın en güneyde kalan noktası Horn Burnuna kadar uzanır. Burası büyük ölçüde fiyordlu ve dağlık bir bölgedir.

+ Yorum Gönder