+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Fransızca Konuşan Afrika ülkeleri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fransızca Konuşan Afrika ülkeleri Nedir
  fransızca konuşan afrika ülkeleri nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Fransızca Konuşan Afrika Ülkeleri Hakkında Bilgi

  Dünyada Fransızca konuşan nüfusun büyük çoğunluğu Afrika'da yaşar. Uluslararası Fransızca konuşan Ülkeler Topluluğu'nun (Organisation internationale de la Francophonie) 2007 raporuna göre 31 farklı Afrika ülkesinde yaşayan 115 milyon Afrikalı Fransızca'yı anadili ya da ikinci dili olarak konuşabilmektedir.
  Fransızca Afrika genelinde ikinci bir dil olmasına karşın Abidjan, Libreville gibi şehirlerde ve Fildişi Kıyısı'nda sadece Fransızca konuşulmaktadır.

  Afrika dillerinden etkilenerek gelişen Afrika Fransızcası'nın birçok çeşidi olmasından dolayı tek bir Afrika Fransızcası'ndan s
  öz edilemez.Fransızca kökenli Kreol dillerine ek olarak Fransızca Hint Okyanusu'nda bulunan adalarda da konuşulur. Madagaskar'da Fransızca'nın yanında Malayo-Polinezyan bir dil olan Malagazi konuşulur. Mauritius ve Seyşel Adaları'nda İngilizce'nin resmî dil olmasından bu yana Fransızca ve İngilizce arasında bir çekişme vardır. Madagaskar'da da son yıllarda İngilizce resmî dil olmuştur.


  Sahraaltı ülkelerde eğitimin yaygınlaşmasıyla birlikte Fransızca dili de yaygınlaşmış ve evrime uğramıştır.
  Diğer ülkelerden Afrika'ya gelenler için Afrika Fransızcası'nı anlamak biraz güç olabilir, buna karşılık yazı dilinde çok büyük farklılıklar yoktur.
  Fransızca pek çok Afrika ülkesinde resmi dildir:
  Benin
  Burkina Faso
  Burundi
  Cibuti
  Çad
  Demokratik Kongo Cumhuriyeti
  Ekvator Ginesi
  Fildişi Kıyısı
  Gabon
  Gine
  Kamerun
  Komorolar
  Kongo (Brazzaville)
  Madagaskar
  Mali
  Nijer
  Orta Afrika Cumhuriyeti
  Ruanda
  Senegal
  Seyşel Adaları
  Togo
  Mauritius ve Magrip ülkelerinde resmi dil olmayıp idari dilde yaygın olarak kullanılır:
  Cezayir
  Fas
  Moritanya
  Tunus
  Son yıllarda Cezayir özellikle eğitim dilinde Fransızca’nın yerine Arapça’nın kullanımını yaygınlaştırmak için dille ilgili çeşitli düzenlemeler yapmıştır.


  Mısır’da çoğunlukla kullanılan yabancı dil İngilizce olmasına karşın üst ve orta sınıflarda Fransızca daha yaygın olarak bilinir ve konuşulur. Bu yüzden eğitim süreci içerisinde bir Mısırlı İngilizce’ye ek olarak Fransızca da öğrenir. Mısır, Fransızca konuşan ülkeler topluluğu (Frankofon)içerisinde yer alır.


  Fransa’nın Hint Okyanusu’nda yer alan iki denizaşırı bölgesi Mayotte ve Réunion’da da resmî dil Fransızca’dır.

+ Yorum Gönder