+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Afrika ülkeleri Ihracatı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Afrika ülkeleri Ihracatı Hakkında Bilgi
  afrika ülkeleri ihracatı hakkında bilgi kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Afrika Ülkeleri İhracatı

  Toplam 506 milyar 322 milyon dolar değerinde ürün ithal eden Afrika ülkelerinin,makine ve aksamları ithalat değeri 60 milyar 287 milyon dolar. Afrika ülkelerine yaptığımız ihracat 2011 yılında 823 milyon 204 milyon dolar değerine ulaştı ve böylelikle geçtiğimiz seneye göre yüzde 2,3 oranında artışı yakalamış oldu
  .

  Afrika adı, Kartaca’ya ilk gelen Romalılar’ın Afri veya Africani olarak bilinen oymaklarından alınmıştır. Afrika kıtası geç tanınan bir kıtadır. Sebebi ise çöl alanların ve ekvatoral alanların geniş yer tutmasıdır. Bu özelliğinden dolayı“Karanlık Kıta” olarak da bilinir. Ayrıca kıtada yaşayan insanların büyük çoğunluğunun renginden dolayı da bu ad kullanılır. Afrika hem yüz ölçümü, hemde nüfus bakımından Asya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır.

  afrika ülkeleri ihracatları.jpg

  Yaklaşık 30 milyon 65 bin kilometrekarelikalanı ile dünya topraklarının yüzde 20,4’ünü kapsar. Afrika kıtasında Angola, Bassas Da Indıa, Batı Sahra,Benin, Bostvana, Bouvet Adası, BurkinaFaso (Yukarı Volta), Burundi, CapeVerde, Cezayir, Cibuti, Çad, EkvatorGinesi, Eritre, Etiyopya, Europe Adası,Fas, Fildişi Kıyısı, Güney Afrika Cumhuriyeti,Gabon, Gambia, Gana, Gine, GineBissau, Heard Ad. ve Mcdonald Ad.,Juan De Nova Adası, Kamerun, Kenya,Komorolar, Kongo, Lesotho, Liberya,Libya, Madagaskar, Malavi, Mali,Maurıtıus, Mayotte, Mısır, Moritanya,Mozambik, Namibya, Nijer, Nijerya,Orta Afrika Cumhuriyeti, Reunion,Ruanda, Saınt Helena, Sao Tome andPrıncıpe, Senegal, Seychelle (Şeysel)Adaları, Sierre Leone, Somali, Sudan,Svaziland, Tanzanya, Togo, TromelınAdası, Tunus, Uganda, Zaire (KongoDem. Cum.), Zambiya ve Zimbabwe isimli ülkeler bulunur.

+ Yorum Gönder