+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Avrupa ülkeleri Mezhepleri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Avrupa ülkeleri Mezhepleri Nedir
  avrupa ülkeleri mezhepleri nedir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Ülkelerin Mezhepleri Hakkında Bilgi

  Mezhep Savaşları ve Sonuçları


  Avrupada Reform hareketlerinin Etkisiyle uzun süre devam edecek olan Mezhep Savaşları Başlamıştır. İsimsizsevda.com tarih editörlüğü olarak sizlere bu konuda açıklayıcı ve aşırı ayrıntıya girmeyen bir paylaşım hazırladık.
  Mezhep Savaşları (Özet)

  Katolik mezhebinde değişimlere neden olan olay reform hareketleridir. Ve reformun etkisiyle mezhep savaşları başlamış sonucunda birçok yeni mezhep ortaya çıkmıştır. Bu mezhepler; “Protestanlık, Kalvenizm, Anglikanizm”.

  Mezhep Savaşları (Detay)


  Avrupa Hıristiyanlığında ortaya çıkan reform hareketleri Avrupa’daki siyasi dengeleri bozmuş, Vatikan’ın gücünü zayıflatmıştır. Bunun sonucunda patlak veren Otuz Yıl Savaşları, 1618 ile 1648 yılları arasında yapılan ve Avrupa devletlerinin çoğunun katıldığı savaşlar dizisidir. Temelinde, bir Protestan-Katolik mezhep kavgası olsa da, savaşan devletlerin çoğu dinsel değil siyasî amaçlar için savaşmıştır. Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’na bağlı prensliklerin farklı taraflarda savaşması sebebiyle bir iç savaş niteliği de taşır.

  Savaş, 1648′de Protestanların zaferiyle bitmiş ve Westphalia Barışı ile savaş sonucunda Almanya’yı oluşturan Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu herbiri bağımsız olan birçok küçük devlete ayrılmıştır, İmparatorluk makamının yetkileri ise çok kısıtlanmıştır

  16. yüzyılda kiliseye karşı mücadele normal hale geldi. Almanya’da Luther Papa’yı eleştirerek isyan etti. İncili tercüme etti ve rahiplerin gereksizliğini bildirdi. Bu tavırlar Luther’in afaroz edilmesine neden oldu. Luther ölüme mahkum edildi. Ancak Saksonya Elektörü Luther’i korudu. Şarlken’de Protestanlığın daha fazla yayılmaması için bazı tedbirler aldı halk Şarlken’in bu tavrını protesto etti. Böylece yeni mezhebin adı da bulunmuş oldu; Protestanlık.

  Şarlken, Türk fetihlerinin Avrupa’da hızlanması karşısında aciz kalmış ve 1555 Ogsburg Din Antlaşmasıyla Protestanları tanımıştır.

  Luther’den sonra Calven’de Fransa’da bu yeni mezhebi kabul etti. Fransa’dan çıkarılan Calven kendi adıyla kilisesini Cenevre’de kurdu. Fakat Calvenizmin Fransa’da yayılması çok kolay olmadı. Binlerce Calvenist öldürüldü. Mezhep savaşları Fransa’da Nant Fermanıyla sona ermiş ve Protestanlık resmen tanınmıştır (1598).

  Sonuçları


  1) Avrupa’da mezhep birliği parçalanmıştır. Katolik ve Ortodoks mezhepleri yanında Protestan, Kalvenizm ve Anglikanizm mezhepleri ortaya çıkmıştır.
  2) Papa ve din adamları saygınlıklarını kaybetmişlerdir.
  3) Katolik Kilisesi yeni düzenlemeler yapmak zorunda kalmıştır.
  4) Katolik Kilisesi’nden ayrılan ülkelerde kilisenin topraklarına ve mallarına el konulmuştur.
  5) Yeni mezhepler nedeniyle Avrupa’da siyasi birlik zayıfladı..Reform hareketleri Avrupa’yı siyasi yönden olumsuz etkiledi.Şarlken’in Osmanlı Devleti üzerine yapmayı planladığı Haçlı Seferi bölünmelerden dolayı gerçekleşmedi.
  11) Avrupa’da mezhepler arasında savaşlar başladı.Mezhep Savaşları Osmanlı Devleti’nin Avrupa’da ilerlemesini kolaylaştırdı.

+ Yorum Gönder