+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Avrupa ülkeleri çalışma Saatleri Ne Kadardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Avrupa ülkeleri çalışma Saatleri Ne Kadardır
  avrupa ülkeleri çalışma saatleri ne kadardır kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  ÜLKELER'İN ÇALIŞMA SAATLERİ

  Analiz sonucunda, 45 saat ile Avrupa ülkeleri ve ABD'nin üzerinde çalışma periyotuna sahip Türkiye'yi, bölgesel farklılıklar gösteren Avustralya ve Kanada, 44 saati aşmamak kaydıyla Brezilya ve 45 saati aşmamak kaydıyla Güney Afrika'nın izlediği görüldü.

  Mercer analizinin haftalık periyot değerlendirilmesinde İngiltere, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ise maksimum 48 saatle en yüksek çalışma saati düzenlemesi getiren ülkeler olarak sıralandı. Türkiye, haftalık çalışma saati olan maksimum 45 saat ile ortalamanın üstünde kalan ülkelerden biri oldu.

  Mercer Türkiye Genel Müdürü Sibel Yücesan, çalışma saatlerini, hukuki düzenlemelerle ortaya konan rehber ilkelerin belirlediğini, ancak pratik uygulamalar, kültürel alışkanlıklar ve rekabet koşullarının zorlamaları bulunduğunu belirtti.

  Japonya'da çalışanların büyük bölümünün geç saatlere kadar kültürlerinin bir yansıması olarak çalıştığını anlatan Yücesan, ''Uzun çalışma saatleri ülkelerin verimli veya çalışkan olduğunu göstermiyor. O saatlerdeki elde edilen üretim ve çıktı ve işin kalitesi çalışma saatlerinin uzunluğundan daha önemli. Türkiye'de beyaz yakalılarda 45 saatin altında uygulamalar var. Genelde aralığı 40-45 saat olarak belirleyebiliriz'' değerlendirmesinde bulundu.

  Mercer'in 60'tan fazla ülkede yapılan araştırmalar sonucu, kanunlar çerçevesinde ve sözleşmelerle belirlenen iş süreçleri için referans kaynak durumundaki Evrensel Yan Hak ve İstihdam İlkeleri (Worldwide Benefit & Employment Guidelines) raporuna dayandırılan analize göre ülkeler ve haftalık çalışma saatleri şöyle:

  Avustralya: 38-46 saat
  Brezilya: Maksimum 44
  Kanada: Eyaletlere göre maksimum 40-44-48 saat
  Çin: 40 saat
  Çek Cumhuriyeti: 40 saat
  Fransa: 35 saat
  Almanya: 38 saat
  Hindistan: Maksimum 48 saat
  İtalya: 40 saat
  Japonya: 40 saat
  Meksika: 40 saat
  Güney Afrika: Maksimum 45 saat
  Birleşik Arap Emirlikleri: Maksimum 48 saat
  İngiltere: Maksimum 48 saat
  ABD: 40 saat
  Türkiye: Maksimum 45 saat

+ Yorum Gönder