+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Dünyanın En Kurak Yeri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Dünyanın En Kurak Yeri
  Dünyanın En Kurak Yeri kısaca


  Antarktika. Kıtanın bazı kesimleri 2 milyon yıldır yağmur yüzü görmedi.

  Bir çöl teknik olarak yılda 254 mm’ den az yağış alan yer olarak tanımlanır.

  Sahra Çölü yılda sadece 25 mm yağış alır.

  my first glimpse antarctica 550x412 resmi

  Antarktika’ ya düşen yıllık ortalama yağış da hemen hemen aynıdır ama kıtanın Dry Valleys (Kurak Vadiler) olarak bilinen yüzde 2′ lik kısmında buz ve kar yoktur ve buraya hiç yağmur yağmaz.

  Dünyadaki ikinci kurak yer Şili’ deki Atacama Çölü’ dür. Buradaki bazı bölgelere 400 yıldır hiç yağmur yağmamıştır ve buraya düşen yıllık ortalama yağış miktarı 01 mm’ dir. Bir bütün olarak bakıldığında dünyanın en kurak çölü burasıdır (Sahra’ dan 250 kat daha kurak).

  Transantarctic Mountains imagelarge resmi

  Antarktika dünyadaki en kurak yer olmanın yanısıra en çok su barındıran ve en rüzgarlı yer olma iddiasını da taşıyabilir. Dünyadaki suyun %70 i buz şeklinde burada bulunur ve rüzgarın en hızlı estiği yer burasıdır.

  Antarktika’ nın Dry Valleys bölgesindeki eşsiz koşullar katabatik (Yunancada “alçalan” anlamına gelir) rüzgarlardan kaynaklanıyor. Bu rüzgarlar soğuk ve yoğun havanın yerçekimi kuvveti tarafından aşağı doğru çekilmesiyle meydana gelir. Bu rüzgarlar saatte 320 km hıza ulaşarak bütün nemi (su buz ve kar) buharlaştırır.

  Antarktika bir çöl olmasına rağmen kıtanın tamamen kurak olan bu kısımları biraz da ironik olarak vaha olarka adlandırılır. Buralar Mars’ taki koşullarla o kadar benzerlik taşıyor ki NASA Viking misyonunu test etmek için buraları kullandı
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Antartika Güney Yarım Kürenin en Güneyinde bulunan ve içinde ülke olmayan tek kıtadır. Ülkenin dünyanın en kurak yeri olmasının nedeni buraya iki milyon yıldan fazladır yağmur yağmamasındandır.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  EN KURAK YER

  Şili’deki Atacama Çölü’ne en son 400 yıl önce yağmur yağmıştır

+ Yorum Gönder