+ Yorum Gönder
Güzel Sözler-Yazılar ve Ünlülerden Özlü Sözler Forumunda Stephen Hawking'den Sözler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Stephen Hawking'den Sözler
  Stephen Hawking'den Sözler

  Biz sıradan ortalama bir yıldızı olan ufak bir gezegendeki gelişmiş maymun türleriyiz. Ancak evreni anlayabiliyoruz. İşte bu bizi çok özel kılıyor.

  Evrenin sınırlılığı hakkında çok önemli bir şey olmalı, sınırsız bir evrenden daha özel ne olabilir?

  Milyonlarca yıl insan türü hayvanlar gibi yaşadı. Ancak sonra bir şey oldu tüm hayal gücümüzü ortaya çıkaran. Konuşmayı ve dinlemeyi öğrendik. Konuşma fikirlerin iletişimini sağladı, insanlığın birlikte çalışıp imkansız şeyler başarmasını da. İnsan türünün en büyük kazanımları konuşma ile geldi, ve en büyük hataları konuşmamaktan. Böyle olmamalı. En büyük umutlarımız gelecekle birlikte gerçek oluyor. Teknoloji kullanımı ile, imkanlar sınırsız. Sadece konuşuyor olduğumuzdan emin olmamız gerek.

  Zaten var olan yollar üzerinden gelecek olan mükemmel bir teoriye inanmıyorum. Bizim yeni bir şeye ihtiyacımız var. Bunun ne olabileceğini tahmin edemeyiz ya da ne zaman bulacağımızı çünkü eğer bilseydik, çoktan bulmuştuk da! Bu 20 yıl içerisinde gelmeliydi, ancak belki de hiç bulamayacağız.

  Doğu Mistisizminin evreni bir illüzyondur. Onunla kendi çalışması arasında bir bağ kurmaya çalışan fizikçi, fizikçi olmaktan çıkmıştır.

  Kozmoloji üzerine ne zaman ders verilse, ben Büyük Patlamadan önce ne olduğunu sık sık sormuştum. Önce’nin olmadığı, şüpheyle karşılanır. Çünkü Büyük Patlama zamanın ortaya çıkışını sağladı, Birşey ona sebep olmuş olmalıdır. Fakat ‘neden’ ve ‘etki’ zamana ait kavramlardır. Ve zamanın varolmadığı durumlara uygulanamazlar. Bu yüzden soru anlamsızdır.

  dünyanın sonuna doğmuşum ya da ölmüşüm haberim yok . . . 2. Asel
  Bayan Üye

  Stephen Hawking'den Sözler


  "Insanoglu, evren tarihinin sadece kucuk bir donemi boyunca varligini surduruyor. Karsilasacagimiz yabanci bir yasam formu, bize gore cok daha ilkel veya cok daha gelismis olabilir."

  "Embriyolarin insan vucudu disinda buyutulmesiyle daha buyuk beyinler ve daha gelismis bir zeka saglayacaktir."

  Siradan bir solucanin beyni, gunumuzde bilgi-islem gucu acisindan bilgisayarlarimizi geride birakiyor."

  "Evrenin genisleme hizi o kadar kritik bir noktadadir ki, Big Bang'ten sonraki birinci saniyede bu oran eger yuz bin milyon kere milyonda bir daha kucuk olsaydi evren simdiki durumuna gelmeden icine cokerdi

  "Gorelilik kurami mutlak zamani cope atti. Bir cift ikizi dusunelim. Diyelim ki ikizlerden biri dagin tepesinde yasasin, otekisi deniz yuzeyinde. Ilk ikiz (yani dagin tepesinde yasayan) ikincisinden daha cabuk yaslanacaktir. Yani yeniden karsilastiklarinda oburunden daha yasli olacaktir."

  "Gen muhendisliginin iyi bir is oldugunu soylemiyorum. Ancak gelecekte, begenelim begenmeyelim, (gelecek yuzyil ya da bin yilda degilse bile) onumuzdeki milyonlarca yil icinde muhtemelen genetik olarak gelistirilmis insanlar olacaktir

  Insandan daha geliskin cok ustun canli turleri varsa niye diger gokadalara yayilmadilar Veya bizi ziyaret etmeyip de bizi kendi halimize birakip basimiza actigimiz dertlere yanmamizi seyredilenler olabilir mi ?.. Daha dusuk duzey bir yasam sekline bu denli hurmetkar olabileceklerinden suphe ederim."
+ Yorum Gönder