+ Yorum Gönder
Güzel Sözler-Yazılar ve Ünlülerden Özlü Sözler Forumunda Mevlananın acele ile ilgili sözü ve açıklaması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Mevlananın acele ile ilgili sözü ve açıklaması
  Mevlananın acele ile ilgili sözü ve açıklaması

  Acele, birçok işi bozar; dilediğin şeyi yavaş yavaş fakat sağlam bir şekilde yapmalısın. Unutma ki Allah insanı yavaş yavaş tam kırk yılda olgunlaştırır.


  Zamana ve kadere bağlı birçok iş vardır ki, neticesi bizim acelelerimize göre değil, kendi tabiî gidişatına göre şekillenir. Bu gerçeği görmeyerek aceleye kapılmak, ancak o işi bozmaya yarar. Meselâ bir çocuğun doğması dokuz ay gerektirir, şayet acele edip onu kabul edilmeyecek erken bir vakitte doğsun diye müdahaleye kalkışmak, yavrucağı heba etmekten başka bir işe yaramaz. Bugün meyve ve sebzelerde yaz mahsullerini kış günlerinde ve üstelik kısa zamanda üretmek için yapılan hormonlu gıdaların, sıhhatlerimizi ne derecede tehdit ettiği de ortadadır.


  Hâsılı isabetli hareket, her zaman teennî iledir. Bundan dolayıdır ki, Peygamber Efendimiz “Teennî Allah’tan, acele şeytandandır.” (Tirmizî, Birr, 66/2012) buyurmuştur.
 2. Acil

  Mevlananın acele ile ilgili sözü ve açıklaması isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder