+ Yorum Gönder
Güzel Sözler-Yazılar ve Ünlülerden Özlü Sözler Forumunda Mevlananın aşk ve cefa ile ilgili sözleri ve açıklamaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Mevlananın aşk ve cefa ile ilgili sözleri ve açıklamaları
  Mevlananın aşk ve cefa ile ilgili sözleri ve açıklamaları  Adâlet, şâhitsiz gerçekleşmediği gibi, aşk da cefâsız zâhir olmaz.


  Aşk-ı ilâhî fedakârlık ister ve fânî muhabbetlerden vazgeçmekle kavuşulur.


  İnsanlar, en büyük bedeli ve fedakârlığı muhabbetleri uğrunda öderler. Çünkü herkes, sevdiği için, sevdiği nisbette fedakârlığa katlanır. Aşk kemâle erince fedakârlık ve bunun neticesi olan cefâ da zirveye ulaşır. O zaman artık cefâ da safâ hâline gelir. Bu bakımdan sahâbe-i kirâm bir ömür, Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in en ufak bir arzusuna bile «Malım, canım ve nefsim sana fedâ olsun yâ Rasûllâh!» diyerek koşmuştur.


  Madeninde birkaç geçer akçesi olan dağ, kazma yaralarıyla paramparça olur.


  Meyve verecek olan ağaç nasıl ki başına yağacak taşlara hazır olmalıysa, faydalı özelliklere sahip olmak isteyen insan da o özelliklerin başına getireceği acı ve tatlı hadiselere hazır olmalıdır. Çünkü kimi iyi niyetle istifade için, kimi haset duyarak imhâ için, kimi de hırsızlık için o özelliklerin civarında dolaşacaktır. Unutmamalı ki şeytan da ameli düzgün olanlarla daha çok uğraşır. Hiçbir hırsızın bir eskici dükkanını soyduğu görülmüş müdür?!.. Onun iştahını kabartan kuyumcu dükkânıdır.
 2. Acil

  Mevlananın aşk ve cefa ile ilgili sözleri ve açıklamaları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


cefa ile ilgili sözler,  mevlananın sözleri ve açıklamaları,  mevlananinallah ile ilgili sôzleri