+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Uzay Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Uzay Nedir
  Uzay hakkında bir araştırma yapalım uzay ile ilgili kısa bilgiler paylaşalım..

  “Uzay nedir?” diye sorarsak çoğu insan “Bütün gök cisimlerinin içinde bulunduğu sınırsız boşluk” diye yanıt verir. TDK da uzayı böyle tanımlamayı uygun görmüş. Peki ya size uzayın sonsuz olmadığını söylersek? Evet, şimdi uzayla ilgili bildiklerinizi yeniden bir gözden geçirme zamanı.

  Uzayın sonsuz olmadığını ilk iddia edenlerden biri, bilim ve sanat alanında sonsuz yapıtlar bırakmış olan Leonardo da Vinci (Onun insanlardan daha üstün uzaylı bir kavimden olduğunu düşünmekteyiz). Bu görüşü, ünlü astronom Kepler de desteklemiş. Onlara göre uzay, dodecahedron şeklinde imiş. Yani 20 polyhedron nokta, 30 polyhedron kenar ve 12 pentagon seklinden olusan bir poligon. Daha açık tanımlamak gerekirse üç aşağı beş yukarı bir futbol topu gibi.

  Uzayın sonunun olduğunu düşünmek, en az sonsuz olduğunu düşünmek kadar korkunç. Bu yüzden yıllarca kimse bu görüşe destek vermemiş. Einstein uzayın sürekli genişlediğini söylemişti. Sonsuz bir şey daha da genişleyemeyeceğine göre (sonsuzun tanımına göre bu tartışılır) demek ki o da uzayın sonlu olduğunu düşünüyordu.

  Şimdilerde ise Dr. Jeffrey Weeks önderliğindeki bir grup bilim adamı, Big Bang teorisine ait haritalar üzerinde uzun araştırmalar yapmışlar. Çıkan sonuç ise, uzayın, sonsuzluk yanılsamasına neden olan 12 yüzlü aynalar dehlizi olduğu. Yani bir noktadan bakıldığında, aynı yıldızların birden fazla kopyasını görüyoruz. Bu nedenle uzayın sonsuz olduğunu düşünüyoruz.

 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  uzay nedir kısaca

  Dünya ve diğer gökcisimleri arasında yer alan sonsuz boşluğa verilen isimdir.

  Uzayın ortalama sıcaklığı yaklaşık olarak -270 derecedir. Uzay'da bizim algıladığımız gibi bir zaman kavramı yoktur. Zaman insanların algılarıyla yarattığı ve yaşamlarını kolaylaştıran bir kavramdır.

  Uzayla ilgili birçok teori araştırma ve teknolojik gelişmeye rağmen bu sonsuz boşluğun tam sınırları bilinememektedir. Uzayda milyonlarca gök cismi ve yıldız sistemi olduğu tahmin edilmektedir.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Uzay hakkında belki de çok şey söylenebilir ama ben sadece tanımını yapmak istiyorum..
  Uzay, İçerisinde bütün gök cisimlerinin, her türlü madde ve enerjinin bulunduğu ve yerin atmosferi dışında kalan sonu olmayan üç boyutlu bir saha olarak düşünülebilir

+ Yorum Gönder


uzay nedir özet,  uzay nedir kısaca tanımı,  uzay nedir özeti,  uzay nedir kısa özet,  uzay nedir,  uzay nedir kısaca özeti