+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Kuzey ışıkları güneye indi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kuzey ışıkları güneye indi
  Kuzey ışıkları güneye indi


  Kuvvetli bir elektrik fırtınasının ardından olağandışı biçimde güneye inen kuzey ışıkları (aurora), NASA’ya bağlı gözlemcileri şaşırttı.

  Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, manyetik alanla güneşten yüklü parçacıkların etkileşimiyle çıkan doğal ışıma, ‘kuzey ışıkları’ olarak adlandırılıyor.

  NASA’nın görüntülediği olay, Arkansaslı fırtına fotoğrafçısı Brian Emfinger’in de objektifine takıldı. Emfinger, 15-20 dakika boyunca büyük bir hızla şekil değiştiren ve parlayan kuzey ışıklarını fotoğraflayabilmiş olmanın hortuma yakalanmaktan bile daha heyecanlı olduğunu söylüyor.  Gökbilimcilerse auroraların güneyde görülmesinin ilginç olduğunu, ancak önemsenmesi gereken sıra dışı bir olayla karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  kuzey ışıkları diğer adıyla aurora ışıkları ışığın kutuplara çaroması ile yansıyan dalgalı ışıklardır. kuzey ışıkları çok nadir olmakla birlikte yalnızca kuzey kutbunda görülür. ancak nasa lı bilim adamları kuzey ışıklarının antartika kıtasında görüldüğünü belirtti ve bir fotoğrafçıda fotoğrafını çekti.
+ Yorum Gönder