+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Asteroitler Evrenin Sırları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Asteroitler Evrenin Sırları
  Asteroitler Evrenin Sırları

  Yörüngeleri Güneş Sisteminde Mars ile Jüpiter arasında kalan yaklaşık olarak 40.000 kadar olan gökcismine asteroit adı verilir. Büyüklük olarak gezegen ve uydulardan daha küçüktürler. Bazı yayınlarda asteroitlere küçük gezegen adda verilir. Bu gezegenciklerin bazılarının uyduları da bulunmaktadır.

  1801'de İtalyan astronom Giuseppe Piazzi, Güneş'in çevresinde Mars'tan biraz daha uzak bir yörüngede dolanan yeni bir gökcisminin varlığını ortaya çıkardı. Önceleri bunun Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında yer alan yeni bir gezegen olduğu sanıldı. Ama, bu keşfi izleyen birkaç yıl içinde, hepsi de normal gezegenlerden çok daha küçük, birkaç gökcismi daha belirlendi. Bugün astronomide bu cisimler küçük gezegen ya da asteroit olarak tanımlanır.

  Piazzi'nin 1801'de keşfettiği Ceres, bilinen küçük gezegenlerin en büyüğüdür. Ceres'in çapı yaklaşık 1.020 kilometredir. Ama küçük gezegenlerin büyük bölümü çok küçüktür. Büyüklük bakımından Ceres'ten sonra gelen Pallas'ın çapı yalnızca 585 kilometredir. Bilinen 2.000 dolayındaki küçük gezegenin ancak 250 kadarının çapının 100 km ya da daha büyük olduğu sanılmaktadır. Astronomlar, Güneş sisteminde milyonlarca küçük gezegenin bulunduğunu söylemektedirler; bunların bazıları yalnızca irice bir çakıl büyüklüğündedir.

  Küçük gezegenlerden yansıyan ışık ışınlan üzerinde yapılan incelemeler, bu cisimlerin büyük çoğunluğunun demir ve nikel gibi metallerle karışmış taşsı malzemelerden oluştuğunu göstermektedir. Ama, Güneş'ten çok uzakta olan bazılarının buz ve kay açlardan oluştuğu sanılıyor.

  Küçük gezegenlerin büyük bölümü Güneş'in çevresinde, Mars ile Jüpiter'in arasındaki bir yörüngede dolanmaktadır. Önceleri bu cisimlerin patlamış bir eski gezegenin kalıntıları olduğu düşünülürdü, ama bugün Mars ile Jüpiter'in arasında herhangi bir başka gezegenin bulunmuş olduğu varsayımı bırakılmıştır. Çünkü, Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter'in kütle çekimi çok güçlüdür. Ve bu nedenle o bölgede bir başka gezegeni oluşturacak kadar malzeme toplanıp birleşmiş olamaz.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  asteroitler uzayda başı boş dolaşan ve karşısına çıkan şeylere çarpıp patlayan veya patlatan kayalardır. asteroitlerin boyutları çok büyük ve çok küçük olabilir. bu boyut farkı çarpmasını engellemez. ancak büyük asteroitler daha yavaştır. küçük olanlar çok hızlıdır.
+ Yorum Gönder