+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Gezegenler ile Yıldızlar Arasındaki Belirgin Farklar Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Gezegenler ile Yıldızlar Arasındaki Belirgin Farklar Nelerdir
  Gezegenler ile Yıldızlar Arasındaki Belirgin Farklar Nelerdir

  31417965.jpg
  1) Gezegenler gök küresinin belirli bir bölgesinde (ekliptik dairesi civarında) yıldızlar ise her yerinde bulunurlar.

  2) Gezegenler yıldızlar arasında yer değiştirirlerken yıldızlarn birbirlerine göre konumları uzun yıllar sabit kalır.

  3) Gezegenler küçük bir dürbünle bile disk şeklinde görünürlerken yıldızlar büyük teleskoplarda bile nokta şeklinde görünürler.

  4) Gezegenlerden gelen ışık,yansıyan Güneş ışığıdır ve bu yüzden gezegenler Ay gibi evre gösterirler.Oysa yıldızlardan gelen ışığın kaynağı iç kısımlarındaki nükleer reaksiyonlardrı ve evre göstermezler.

  5) Gezegenlerin ışığı titremez,yıldızların ışığı titrer.Aslında böylesi doğru bir söylem değildir.Işığın titremesi tamamen Dünya atmosferindeki hareketlilik sonucu ışığın titreşmesi ile ilgilidir.Ufuk çizgisine yakın olan ve nokta şeklinde görünen yıldızlarda bu parıldama daha açık bir şekilde görülür.Gezegenler ise yuvarlak bir yüzey gibi göründüklerinden parıldamaları relatif olarak daha azdır ama yok değildir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  gezegenler ile yıldızların arasındaki fark saymakla bitmez. öncelikle yıldızla sıcak gezegenler soğuktur. sonra yıldızlar parlaktır gezegenler sönüktür. yıldızlar büyüktür gezegenler küçüktür. yıldızın çekirdeği sıcaktır gezegenin çekirdeği soğuktur. vb.
+ Yorum Gönder