+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Dünya nereden nereye dönüyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünya nereden nereye dönüyor
  Dünya nereden nereye dönüyor

  Dünya nereden nereye dönüyor.jpg


  Dünyanın Dönüş Yönü


  Dağları görürsün de, donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler. Herşeyi 'sapasağlam ve yerli yerinde yapan' Allah'ın sanatı (yapısı)dır (bu). Şüphesiz O, işlediklerinizden haberdardır. (Neml Suresi, 88)


  Neml Suresi'ndeki ayette Dünya'nın sadece döndüğü değil, dönüş yönü de vurgulanmaktadır. 3.500-4.000 metre yükseklikteki ana bulut kümelerinin hareket yönü daima batıdan doğuya doğrudur. Hava durumu tahminleri için çoğunlukla batıdaki duruma bakılmasının sebebi de budur.

  Bulut kümelerinin batıdan doğuya doğru sürüklenmesinin asıl sebebi Dünya'nın dönüş yönüdür. Günümüzde bilindiği gibi, Dünyamız da batıdan doğuya doğru dönmektedir. Bilimin yakın tarihlerde tespit ettiği bu bilimsel gerçek, Kuran'da yüzyıllar öncesinden haber verilmiştir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  dünya her saman batıdan doğuya doğrudur yani dünya sağa doğru dönmektedir bu dönme sonucunda gece ve gündüz oluşur. dünyanın hem kendi etafında hemde güneş etrafında dönmesiyle de mevsimler oluşur. dünyanın kendi etrafında bir tam dönüşü 24 saattir.
+ Yorum Gönder