+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Gezegenleri kim keşfetti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Gezegenleri kim keşfetti
  Gezegenleri kim keşfetti

  Bilim insanları, ilk kez iki yıldız etrafında dönen iki gezegenin yer aldığı güneş sistemi tespit etti.
  Dünya'dan 4 bin 900 ışık yılı uzaklıktaki gezegenlerden biri, çift yıldıza olan uzaklığı sebebiyle "yaşama elverişli" bölge içerisinde bulunuyor.

  NASA'nın 'gezegen avcısı' Kepler Uzay Teleskopu'nun belirlediği 'Kepler -47' adı verilen iki yıldızlı ve iki gezegenli güneş sistemi, Kuğu Takımyıldızı'nda yer alıyor. Çift yıldızlar birbirlerinin çevresinde 7.5 günde dönüyor. Bir yıldız bizim Güneşimize çok benziyor ve Güneş'in yüzde 84'ü kadar parlak. Diğer yıldız ise Güneş'in üçte biri büyüklüğünde ve Güneş'in ancak yüzde 1'i kadar parlak.
  Gezegenler.jpg
  Gezegen 303 günde çift yıldızın etrafındaki dönüşünü tamamlıyor. Neptün'ün 3 katı büyüklüğündeki bu devin atmosferinin yoğun su buharından oluşmuş bulutlarla kaplı olduğu sanılıyor. Ancak 'Kepler-47c'nin büyük bir gaz devi olabileceği ve bilinen hayata uygun olmayabileceği de ifade ediliyor. Diğer gezegen 'Kepler-47b' ise 50 günden az bir yörünge dönemine sahip. Kızgın atmosferi sebebiyle yoğun bir metan bulutuyla örtülmüş bunaltıcı bir gezegen olduğu düşünülüyor
 2. Özberk
  Yeni Üye

  gezegenleri doğal olarak bilim adamları keşfetti. bilim adamları gezegenleri keşfederken özel teleskoplar ve gözlem evleri kullanırlar. bu gözlem evleri dev gibidir. gözlem evlerindeki dev teleskoplarda bir sürü mercek bulunur. bu merceklerin sayısı arttıkça görüntü netleşir.
+ Yorum Gönder


gezegenleri kim keşfetti,  gezegenleri kim buldu,  gezegeni kim keşfetti,  merk,  ilk gezegeni kim buldu,  merkürü kim keşfetti