+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Galaksi Andromedanın En Net Fotoğrafı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Galaksi Andromedanın En Net Fotoğrafı
  Galaksi Andromedanın En Net Fotoğrafı  Galaksi Andromedanın.jpg


  NASA’ya ait gözlem uydusu Swift, komşumuz Andromeda galaksisinin bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü fotoğrafını çekmeyi başardı.

  Andromeda’nın ultraviyole fotoğrafı, Swift tarafından çekilen 330 imajın bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Görüntü son hale getirildiğinde 20 bin mp3 müzik dosyasına denk gelen toplam 85 gigabyte yer kaplıyordu.

  Swift imajları toparlayabilmek için 200 bin ışık yılı genişliğinde ve 100 bin ışık yılı yüksekliğinde bir alanı taradı.

  M31 kod adıyla da bilinen Andromeda, Dünya’dan takriben 2.5 milyon ışık yılı uzaklıkta. Karanlık ve gökyüzünün açık olduğu gecelerde Andromeda çıplak gözle bile görülebiliyor.

  Galaksinin merkezindeki en parlak nokta, sistemin içindeki en soğuk ve yaşlı yıldızlardan oluşuyor. Andromeda’nın spiral kollarındaki yıldızlar ise daha genç ve sıcak. Swift yıldız oluşumunu daha iyi anlamak için komşu galaksileri izlemeye devam edecek.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  güneş sisteminin ve dünyanın içindse bulunduğu saman yolu galaksisinin komşusu olan andromedanın şu ana kadar çekilen en net fotoğrafı çekildi. ancak bu fotoğrafı çekebilmek için 330 fotoğraf bir araya getirildi. tüm bu fotoğraflar toplam 85 gb tı.
+ Yorum Gönder