+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Astronomi ve uzay bilimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Astronomi ve uzay bilimleri
  Astronomi ve uzay bilimleri


  Şekil bakımından üç tür galaksi vardır: Sarmal kollu galaksiler, eliptik galaksiler ve belli bir şekli olmayan, düzensiz galaksiler (Şekil 5.12, 5.13, 5.14).
  astronomi-ve-uzay-bilimleri-1.jpg

  Sarmal kollu galaksilerin kütleleri 1 milyar ile 200 milyar güneş kütlesi büyüklüğündedir. Bu galaksilerde, özellikle sarmal kollarda, gaz ve toz bulunmaktadır. Bu bölgelerde yeni yıldızların oluştuğu bilinmektedir. Eliptik galaksilerin kütlesi 1 milyon ile 10 trilyon güneş kütlesi büyüklüğündedir.

  astronomi-ve-uzay-bilimleri-2.jpg

  Eliptik galaksilerin içinde hiç toz yok, fakat çok az gaz vardır. Bu nedenle yeni yıldız oluşumları gözlenmemektedir
  astronomi-ve-uzay-bilimleri-3.jpg
  Düzensiz galaksilerin kütlesi ise 100 milyon ile 30 milyar güneş kütlesi arasında değişmektedir. Düzensiz galaksilerde gaz çoktur.

  Galaksimiz (Saman Yolu) ve Andromeda sarmal kollu galaksilere tipik örnektir. Büyük Macellan Bulutu ve Küçük Macellan Bulutu ise düzensiz galaksiler için tipik örnektirler.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  astronomi ve uzay bilimleri liselerde 9. sınıfta bir ders olarak işlenir bu ders yeni neslin uzay ve evrenin mükemmelliğini ve sırlarını keşfetmelerini sağlamaktır. astronomi ve uzay bilimleri uzay ve evrenin harikalarını ve yeni gezegenleri araştırı.
+ Yorum Gönder