+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Güneş Hakkında Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Güneş Hakkında Kısa Bilgi

  Güneş Hakkında bilgi


  Dönme süresi: 25-36 gün
  Ortalama yüzey sıcaklığı: 6.000 C
  Yarıçap: 695.000 km, 109 dünya yarıçapı
  Kütle: 332.830 Dünya kütlesi
  Yaş: 4,5 milyar yıl
  Bileşimi: %92,1 hidrojen, %7,8 helyum, %0,1 öteki elementler

  Ayrıntılı Bilgi: Güneş , astronominin ilgilendiği en tanıdık isimdir.Kör edici parlaklıktaki sarı-beyaz renkli Güneş yuvarlağı gündüz vakti uzaydaki başka herşeyi gözlerden gizler. Güneş, batıncaya kadar sıcaklık ve ışık vermeyi sürdürür.Ancak o battıktan sonra gökyüzü yıldızları görebileceğimiz kadar kararır.Güneş çok büyük ve ışıldayan bir gaz topudur. Güneş’in içinde hidrojen atomları sürekli olarak parçalanır ve bu parçalar farklı biçimlerde tekrar bir araya gelip kaynaşarak helyumu oluştururlar. Buna Çekirdeksel Kaynaşım (Füzyon) Tepkimesi adı verilir.Bu tepkime sonucunda çok büyük miktarlarda enerji üretilir. Güneş aslında bir yıldızdır.

  Geceleyin gördüğünüz bütün yıldızlarda ışıldayan dev gaz topluluklarıdır , ama çok uzakta olduklarından ışık noktaları olarak görünürler.Yörüngeleri çember değil elips biçiminde oluklarından gezegenlerin Güneş’e olan uzaklıkları sürekli olarak değişir.Güneş yüzeyinde sanki küçük karanlık bölgeler varmış gibi gözükür. Güneş lekeleri adı verilen bu bölgelerin sıcaklıkları çevresindeki bölgelerin sıcaklıklarından biraz daha düşüktür. Kimi zaman güneş lekeleri gittikçe büyüyen kümeler biçiminde ortaya çıkarlar. Çok büyük lekeler çıplak gözle ile görülebilir.

  Bu güne kadar görülen en büyük leke kümesinin alanı 18.130.000.000 kilometrekaredir.Güneş lakelerinin çevrelerinde görece parlak bölgeler bulunabilir. Bunlar Güneş yüzeyinin hemen üzerinde bulunur ve ışıldayan gaz bulutları patlayarak yüzeyden çok çok yükseklere ulaşabilir. bunlar kuştüyüne benzeyen kırmızı yay biçiminde gaz bulutları, akan ve fışkıran gaz sütunları olup uzayın derinliklerine ulaşırlar.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Güneş sistemi merkezinde yer alan en büyük yıldızdır ve sistemin hemen hemen tümünü kaplar geri kalan çok az yerde diğer gezegenler kalır. Güneş dünya üzerinde ki hayatın varolmasını sağlar ve hem ısı hemde enerji görevini yapar.
+ Yorum Gönder


güneş hakkında bilgi