+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Uzayda En Uzun Süre Kalan Astronot Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Uzayda En Uzun Süre Kalan Astronot

  Uzayda En Uzun Süre Kalan Astronot Hakkında Bilgi  Rus Soyuz uzay aracıyla cumartesi günü Dünya'ya dönen Komutan Peggy Whitson, 377 günle uzayda en çok kalan Amerikalı astronot rekorunu kırdı.

  Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) 16'ıncı dönem mürettebatı Whitson ve Rus kozmonot Yuri Malençenko, uzayda 192 gün geçirdikten sonra, Güney Kore'nin ilk astronotu So-yeon Yi'yi de taşıyan Rus kapsülü, inmesi gereken hedefin yaklaşık 400 kilometre uzağına indi ve kurtarma ekipleri 45 dakika gecikmeyle iniş yerine ulaştı.

  Rus Soyuz uzay aracında bulunan 3 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi.
  ajr.png
  UUİ'ye 5 Haziran 2002 günü 5'inci dönem mürettebat olarak gönderilerek uzayda 185 gün geçiren Houston'daki Rice Üniversitesi Biyokimya Bölümü'nden 48 yaşındaki Dr. Whitson, böylece uzayda toplam 377 gün geçirmiş oldu.

  Önceki rekor altı uçuşla uzayda 374 gün geçiren astronot Mike Foale'a aitti.

  Rus Hava Kuvvetleri'nde albay rütbesiyle görev yapan 46 yaşındaki Malençenko ise 1994'ten bu yana 4 uçuşla uzayda toplam 515 gün geçirerek, uzayda en çok kalan 9'uncu insan oldu.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  uzayda en uzun süre boyunca yaşamış ve uzayda kalmış olan kişi bir kadın . rus uzay mekiğinin komutanı rus kozmonot Peggy Whitson uzayda tam 377 gün boyunca kalmıştır. bu süre bir yıldan fazla ver insan sağlığı için büyük bir risk uyandırabilir.
+ Yorum Gönder


uzayda en çok kalan astronot,  uzayda en fazla kalan astronot,  uzayda en uzun süre kalan astronot