+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Vücudumuzu Tanıyalım Forumunda insanın ten rengini ne belirler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  insanın ten rengini ne belirler
  insanın ten rengini ne belirler

  ciltrengi.jpg

  Kanser araştırması yapan Amerikalı genetikçiler, ten rengini belirleyen geni tesadüfen buldu. Buluş sayesinde cilt kanserlerine yeni tedavi yöntemleri geliştirilebilir.

  Science dergisinin yarın çıkacak sayısına konuşan Pennsylvania Üniversitesi genetikçilerinden Keith Cheng`e göre, gendeki tek bir aminoasitteki değişiklik, ten renginde büyük bir rol oynuyor ve Avrupalıların neden Afrikalılara göre çok daha açık renk tene sahip olduklarını açıklıyor.

  Kanser tedavisinde kullanılabilir
  Bilim adamları, yeni bulunan gene SLC24A5 ismini verdi. Araştırmacılar, genin en tehlikeli cilt kanserlerini tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyorlar.

  Solaryumun yerini alabilir
  Yeni gen gelecekte, solaryumların mor ötesi ışınları vasıtasıyla bronzlaşmak ya da kimyasal maddeler kullanarak ten rengini açmak yerine de değerlendirilebilir.

  Genetikçiler, ırklar arasındaki ten rengi farklarını belirleyen genlerin birçoğunun ise hala gizemini koruduğunu belirtiyorlar.
 2. Ezlem
  Üye

  İnsanların ten renkleri yaşadığı coğrafi bölgelere göre değişmektedir.Birde geçirdiği hastalıklardan dolayı ten renklerinde değişmeler olmaktadır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  İnsanın ten rengi yaşadığı coğrafi bölgeye göredir. Afrikada yaşayan sarışın bir insan Afrikadaki sıcağa dayanamayacağı için Afrikalılar güneşe daha dayanıklı olan esmer tene sahipken Avrupalılar kendi yaşadıkları iklimde sıkıntı yaratmayan açık tene sahiptirler.
+ Yorum Gönder