+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Vücudumuzu Tanıyalım Forumunda Iskeletimizi oluşturan kemik çeşitlerini anlatan bir metin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Iskeletimizi oluşturan kemik çeşitlerini anlatan bir metin
  Iskeletimizi oluşturan kemik çeşitlerini anlatan bir metin

  Kemikler biçimleri bakımından üç gruba ayrılırlar.A) Yassı kemikler: Kürek kemiği, kalça kemiği, omurlar, kaburga kemikleri ve burunkemiği, alın kemiği, şakak kemiği, vomer kemiği gibi baş kemiklerinin çoğu yassı kemiklerdir.B) Kısa kemikler: El ve ayağı oluşturan kemikler iskelet sisteminin kısa kemikleridir.C) Uzun kemikler: Uyluk kemiği, kaval kemiği, kol kemiği iskeletin uzun kemiklerindendir,
  1- kalça kemiği
  2-protezyum kemiği
  3-yarı kol kemiği 2. Ziyaretçi

  İNSANDA İSKELET SİSTEMİ

  İnsanda iskelet sistemi kemikler, kıkırdak yapılar ve eklemlerden meydana gelir.


  1. Kemiklerin Yapısı

  Kemiklerde bulunan, % 25 su, % 45 inorganik madensel tuzlar (kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat, magnezyum fosfat az miktarda sodyum ve demir) kemiğin sert yapısını, % 30 organik maddeler ise esnekliği sağlar. Canlı kemik hücrelerine osteosit ve bu hücreler tarafından salgılanan organik ara maddeye osein denir. Bu iki yapı kemik dokusunu meydana getirir. Kemikler yapıları yönüyle iki kısma ayrılır.


  a. Sıkı Kemik Dokusu : İskeleti oluşturan bütün kemiklerin dış yüzeyi ile uzun kemiklerin gövdesi, sıkı kemik dokusundan meydana gelir. Bu doku iç içe daireler halinde sıralanmış lamelli yapıdadır.
  Lamellerin ortasında kan damarları ve sinirlerin geçtiği Havers kanalı bulunur. Havers kanalındaki kan damarlarından kemik hücrelerine besin ve oksijen iletilirken artık maddeler aynı yoldan geri alınır.
  Havers kanallarını birbirine bağlayan yan kanallara da Volkman kanalları denir. Ortasında havers kanalı, etrafında halkasal kemik hücreleriyle aralarını boşluk bırakmadan doldurmuş ara maddeden yapılmış lamelli birimlere Havers sistemi denir.  b. Süngerimsi Kemik Dokusu : Kırmızı kemik iliği ve düzensiz boşlukların bulunduğu ince kemik lamellerinden oluşmuştur. Sıkı kemiğe oranla daha yumuşaktır. Uzun kemiklerin baş kısmı ile diğer kemiklerin iç kısmında bulunur.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Iskeletimiz kaç bölümden oluşmaktadır

  CEVAP: İskelet dört ana kısımdan meydana gelir. Bunlar; Kafatası, Omurga, Göğüs kafesi, Kollar ve Bacaklardır

 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlarda çok fazla sayıda kemik bulunmaktadır.. bu kemiklerin bir raya gelmesi ile insanların dik durmasını hareket etmesini sağlayan iskelet oluşmaktadır. insanların iskeletlerinde bulunan kemikler üç çeşittir. bunlar ; kalça kemiği , protezyum kemiği ve son olarak yarı kol kemiğidir.

+ Yorum Gönder


iskeletimizi oluşturan kemik çeşitlerini anlatan bir metin,  kemik çeşitlerini anlatan metin