+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Vücudumuzu Tanıyalım Forumunda Kan hangi maddeleri taşır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Kan hangi maddeleri taşır
  Kan hangi maddeleri taşıyabilir?

  Toplam kan hacminin %55'ini plazma oluşturur. Kanın, kan hücreleri dışında kalan sıvı kısmına plazma denir. Plazmanın %90- 92'si su, geri kalan bölümü ise organik ve inorganik maddeler olan plazma proteinleri, aminoasitler, karbonhidratlar, yağlar, hormonlar, üre, ürik asit, laktik asit, enzimler, antikorlar, sodyum, potasyum, iyot, demir, bikarbonat vb. elementlerden oluşur. Bu maddeler plazma ile dokuların ilgili yerlerine taşınmaktadır.

  Kan hangi maddeleri taşıyabilir.jpg 2. Betul
  Devamlı Üye

  Kan, plazma,plazma proteinleri,kan hücreleri ve eritrosit maddelerini taşır.Toplam kan hacminin %55 plazma oluşturur.Kanın,kan hücreleri dışında kalan sıvı olan kısıma plazma deniliyormuş.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanların kanında bulunan yapılar alyuvar akyuvar ve plazma hücreleridir. insanların kanında bulunan alyuvarlar içlerinde bulundurdukları hemoglobin sayesinde kana kırmızı rengini verirler. ayrıca kanda bulunan alyuvarla oksijen ve karbondioksidi de alyuvarları taşımaktadırlar.
+ Yorum Gönder


kan hangi maddeleri taşır,  kan vücudumuzda hangi maddeleri taşır,  kan hangi maddeleri ta,  kan hangi maddeleri taşır 4. sınıf,  kan ne taşır,  kan vucudumuzda hangi maddeleri tasir