+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Vücudumuzu Tanıyalım Forumunda İşitme Siniri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  İşitme Siniri Nedir
  İşitme Siniri

  İşitme siniri, daliz-salyangoz siniri olarak da bilinir, insanda kulakta işitme ve denge işlevlerinde rol oynayan kafa çiftidir. Yapı ve işlev bakımından, salyangoz ve dalız siniri olmak üzere iki bölüme ayrılır.
  İşitme Siniri.jpg
  Salyangoz sinirinin lifleri, beyin tabanında, varol köprüsü (pons) ve soğaniliğin (medulla oblongata) birleşme yerindeki bir çift çekirdekten çıkar, Corti organının tüylü hücrelerinin tabanı çevresinde sonlanır. Dalız siniri ise, yüz siniri, işitme siniri ve bazı kan damarlarının geçtiği, şakak kemiğinde- ki bir kanalda yer alan dalız gangliyonundan kaynaklanır. Dalız sinirinin duyu liflerinin uçları, yarım daire kanalı ile kesecik (sacculus) ve kırbacığın (utriculus) içindedir.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  İşitme siniri,daliz ya da salyangoz olarakta bilinir.Kulakta işitme ve denge işlevlerinde rol oynayan kafa çiftidir.Yapı ve işlev yönünden daliz ve salyangoz olarakta ikiye ayrılır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlarda beş duyu organı vardır. bu duyu organlarından işitmeyi sağlayan organ kulaktır. insanlarda kulak seslerin duyulmasını sağlar bunu da işitme sinirleri sayesinde yapmaktadır. insanlarda bulunan işitme sinirine salyangoz denilmektedir.
+ Yorum Gönder