+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Vücudumuzu Tanıyalım Forumunda Omuriliği görevleri ve özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Omuriliği görevleri ve özellikleri
  Omuriliği görevleri ve özellikleri nelerdir


  Omurilik omurga denilen kemik bir yapının içinde boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan ve ortasında yine boydan boya bir kanal içeren merkezî sinir sisteminin bir parçasıdır.Yaklaşık olarak kadınlarda 43 cm, erkeklerde ise 45 cm uzunluğunda ve 35-40 gram ağırlığındadır.Bunun yanında omurilik omurilik soğanından gelen refleksleri kontrol eder omurilik tam olarak beyinde başlar. Bu yüzden ense köküne vurulmamalıdır. Omurilik direkt beyinden çıkan emirleri gerçekleştirir. Ayrıca omurilik basit refleksler merkezidir.

  Omurilik vücutta istemsiz davranışları ve refleksleri kontrol eder.Vücudumuzdan beyine gelen sinirler omurilikte çapraz yaparak gelir. Bu şekilde vücudun sol tarafını beynin sağ lobu, vücudun sağ tarafını ise beynin sol lobu kontrol eder. Omuriliğin sağından ve solundan düzenli sıralanmış 31 çift duyu ve motor siniri çıkar.
  Omurilik zedelenmesini takip eden birkaç gün içinde, hiçkimse hasarın ne kadar olacağını tahmin edemez. Buradaki sorun, omuriliğin herhangi bir zedelenmesinden hemen sonra, bir omurilik şokunun oluşmasıdır. Bu omurilik ve vücudun diğer kısmı arasındaki bütün haberleşmenin, geçici olarak, zedelenmenin alt kısmında kesilmesi anlamındadır. Bazı hastalar omurilik şoku geçtikten sonra, his ve hareket yeteneğini geri kazanırlar, bazıları kazanamazlar. Omurilik şoku esnasında, zedelenmenin ne derecede olduğunu anlamak için yapılabilecek hiçbir test yoktur. Bu yüzden, bu aşamada doktor ve hemşirelerin durumunuz hakkındaki sorularınıza kesin cevaplar verememelerini ve onların, bu ilk aşamada size gerçekten de kesin bir cevap veremeyeceklerini anlayışla karşılamaya çalışın. Sizi gelecek konusunda fazla umutlandırmamaya ama aynı zamanda da umudunuzu kırmamaya çalışmaktadırlar.

  İyileşme zedelenmeden hemen sonra başlayan devamlı bir süreçtir. Amaç, mümkün olduğunca uzun süreli bağımsızlığı sağlamaktır. İyileşme sürecine farklı aktiviteler dahildir. Bunlara, tıb görevlilerininin ve hemşirelerin uzun süreli komplikosyonları önlemeleri, fizyoterapistlerin ve uzman terapistlerin kişiye özgü hazırladıkları egzersiz programları, foksyonel eğitim vermeleri, ve faydalı olabilecek, kişiye özgü yardım gereçlerinin hazırlamaları ve sağlamaları girer.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  İnsan vücudunun sistemini meydana getiren her yapının vücut sistemleri arasında ayrı görevleri vardır ve bu yapıların çoğu vücudun temel sistemlerini meydana getirir. İnsan vücudunda böyle önemli bir yapıya sahip olan organlardan biride Omuriliktir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlarda bulunan omirilik insanlarda dengeyi sağlar. omurilik omurgalı canlılarda sırt bölgesi boyunca uzanmaktadır. insanlar eğer bir kaza sonucu omuriliklerinden hasar alırlarsa bu onlarda felce neden olabilmektedir.
+ Yorum Gönder


omurilik görevleri