+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Mikromotor nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sazan
  Yeni Üye

  Mikromotor nedir?
  Mikromotor nedir kısaca

  Arkadaşlar sizlerden ricam bana mikro motor hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  Diş hekimlerinin de kullandığı, yüksek rotasyon yapan, elektrikle çalışan bir cihazdır.
  Son dönemde daha hızlı greft çıkarmada yardımcı olduğu için FUE tekniğinde de kullanılmaktadır.
  Saç folikülü cilde girdikten sonra hafif bir açıyla yön değiştirmektedir. Tecrübe ile bu yön değişimini hafif punchlar kullanarak hissetmeniz mümkündür. Mikromotor ağır olduğu için bu açı değişimini hissetmeniz zor olmaktadır. Ayrıca yüksek devirde çalıştığı için komşu foliküllere de bir miktar zarar vererek daha geniş iz ve sivilcelenme oluşturduğunu gözlemledim. Daha hızlı çalışma imkanı vermesine rağmen manuel olarak punch kullanmayı tercih ediyorum.
  * FUE ile bir günde kaç greft çıkartılıp ekilebilir?

  Teknik olarak mikromotor kullanmadan bir günde 2000 greft çıkartıp ekmek mümkündür. Ancak çıkartılan saç foliküllerinin vücut dışındaki greft solüsyonunda bekleme süresinin 4 saati geçmemesi için 1200 – 1400 greft arasında sınırlama yapıyorum. Ancak bir gün ara vererek 2 seasnta 2500 greftlik bir ekim yapılabilir.
  * Greftleri ne tür bir solüsyonda bekletiyorsunuz?

  Yapılan çalışmalar ilk 6 saat için özel solüsyonların saline solüsyonuna bir üstünlüğü olmadığını göstermesine rağmen +4oC’de Ringer Laktat solüsyonunun daha iyi sonuç verdiğine inanıyorum.
  * Hangi tekniği tercih etmeliyim? FUT? FUE?

  Aslında en sık karşılaşılan soruların başında gelmektedir. Dökülme alanının büyüklüğü, verici bölgenin elastikiyeti ve saç yoğunluğu, saç dökülme çizgisinin nereye kadar devam edeceği verilecek kararları etkilemelidir.
  Verici bölgenin kapasitesinin zorlanması ve daha fazla greftin çıkartılabilmesi amacıyla her iki teknik de sırayla kullanılabilir. Ama özetlemek gerekirse cerrahi bir işlemden korkmuyorsanız ve saçınızı ileride kazıtmayı düşünmüyorsanız FUT hem daha kısa sürer hem de ekonomiktir. Cerrahi işlemden çekiniyorsanız ya da saç dökülmenizin ileride daha da devam edip, verici bölgenizin yetersiz kalacağı sınırlara ulaşma ihtimali varsa o zaman FUE tercih edilebilir. Bu konudaki tavsiyem kararınızı hekiminizle yaptığınız görüşmeden sonra vermenizdir.
  * Her iki teknikten sonra da şişme olur mu?

  Şişme cilt yapısının hassasiyetine ve cilt altına enjekte edilen sıvıya bağlı olarak oluşur. Her iki teknikte de oluşabilir. Genelde saç ekiminden 48 saat sonra farkedilmeye başlanır ve farkedildikten sonra 3 gün içinde azalarak dağılır. Saç ekimi işlemi sonrası her 10 kişinin 3 ya da 4’ünde şişme gözlenir. Normal kabul edilmesi gereken bir süreçtir. Ağrısızdır.
  * Düşük doz lazer tedavisi (Low Level Laser Therapy) nedir?

  Saç ekimi sonrası yara iyileşmesini hızlandıran destek tedavisidir. Kan dolaşımını düzenleyerek inflamasyon sürecine yardımcı olur.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Diş hekimlerinin işlerinde onlara yardımcı olan ve sık sık kullandıkları bir alettir diğer aletlere göre daha yavaştır ve hastayı çok rahatsız eder.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Diş hekimlerinin tedavide kullandıkları teknolojik aletlerden biridir. bu alet yani mikromotor diş hekimlerinin kullandığı diğer aletlere göre daha yavaştır ve hastayı da en çok rahatsız eden makinedir.
+ Yorum Gönder


mikromotor nedir