+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Ayak şişmesi, ayak ağrısı, ayak terlemesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Ayak şişmesi, ayak ağrısı, ayak terlemesi
  Topuk Ağrısı hakkında bilgi?
  Lütfen arkadaşlar bana hemen topuk ağrısı hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  Yürüyünce,topuklarımız sürekli ve güçlü bir şekilde yere vurur.Topuk vucudun ağırlığını destekleyecek kadar ve basıncı absorbe edecek kadar güçlü olmalıdır. Topuk'da ağrı oluştuğunda, Rahatsız edici bir durum ortaya çıkar ve atılan her adım bir problem olur,böylelikle yürüyüşünüzü etkiler.

  Topuk ağrısı ve gerçekler,

  Değişik Topuk Ağrıları vardır.En çok rastlanan:Topuk Dikeni (plantar fasciitis);Topuk Bursiti ve Topuk çıkıntısıdır.

  SEMPTOMLAR

  TOPUK DİKENİ: Ayaktayken ağrı çoğalır,özellikle sabah yataktan ilk kalkıldığında.Çok rastlanır,ancak 40 yaş üstü grupta daha sık görünür.Topuk'da gözle görünen bir şey yoktur ,sadece lokal olarak topuğun ortalarında derin bir acı hissedilir.

  TOPUK BURSİTİ:Ağrı ,ayak bileği hareket ettikçe topuğun arkasında hissedilir.Achilles Tendon'un her iki tarafında şişlik olabilir.Yada topuk yer ile temas ettikçe derin bir ağrı hissedebilirsiniz.

  TOPUK ÇIKINTISI (HEEL BUMPS):Topuğun arkasında sert çıkıntılar olarak görülür.Ayakkabı üzerine sürttükçe acı verir.

  TEDAVİ

  TOPUK DİKENİ:Yumuşak topuk yastıklarının pek faydası yoktur.İlk etapta Podiatrist'iniz hassasiyeti azaltmak için topuk yastığını önerebilir. İkinci etapta Podiatrist'iniz özel tabanlık (orthotic) tavsiye eder .Ayak daha efektif bir şekilde çalışır, böylelikle ligamentlere olan stresi azaltır ve ağrının tekrarını azaltır. Ağrı devam ederse Doktorunuz tarafından kortizon iğnesi gerekebilir veya ilerki safhalarda ameliyat.

  TOPUK BURSİTİ:Podiatrist'iniz sürtünmeyi engellemek için gerekli sargıları ve bandajları uygulayacaktır .Bu işlem yapılarak enflamasyon yatıştırılır.Enfeksiyon varsa Doktorunuz size uygun antibiotiğin reçetesini yazacaktır.

  TOPUK ÇIKINTISI:Uygun ayakkabıyı giyerek ayağınız rahata kavuşacaktır.Deri ayakkabı ve çizme/bot giyilirse daha rahat olunur.Ağrı devam ederse,ameliyat gerekebilir.
 2. Fatma
  Administrator

  Yumuşak ve bakımlı ayaklara sahip olmak için özellikle yaz aylarında terleyen ayaklarımıza çok iyi bakmalıyız. Her gün soğuk su ile ayaklarımızı yıkayarak kan dolaşımını hızlandırabiliriz. Ayaklarınızı her gün ılık ve sabunlu suyla yıkayın. Ardından serin suyla durulayıp bir havlu yardımıyla ve parmak aralarını atlamadan iyice kurulayın. Topuklarınızı, ağrılı nasırlarınızı, ayaklarınızın tabanını, kaba, nasırlı veya üzerinde sert deri olan diğer herhangi bölgeyi törpülemek anlamına gelir
+ Yorum Gönder