+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Ayak ağrısının çaresi nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Ayak ağrısının çaresi nedir?
  Ayak Ağrısının Nedenleri Ve Tedavisi

  Arkadaşlar lütfen ayak ağrısının nedenlerini ve tedavisi hakkında bilgi verir misiniz?


  ayak-agrilari.jpgAyak, ayak bileği ve bacak bölgesinde meydana gelebilecek ağrı ve şişliklerin sebeplerini, tedavi çeşitlerini ve alınması gereken önlemleri içeren bilgiler aşağıdadır. Bilgilerinize sunarız…
  Ayak ve ayak bileği bütün vücut yükünü taşıdığı için hemen her spor dalında zedelenebilir. Yürüme, atlama, koşma sırasında eklemler ve bağlar etkilenir. Mesela koşarken ayak yere tam bastığı sırada ayakta yoğunlaşan kuvvet vücut ağırlığının 2-3 katıdır. Bu büyük kuvvet dokular, ayakkabı ve zemin arasında dağılır. Bir koşucunun saatte 5000’den fazla adım attığını düşünürsek doğru bir koşu tekniğinden hafif bir sapmanın bile ayakta aşırı yüklenme yapabileceğini görebiliriz.
  Ayakta oluşan zedelenmelerde ayağın anatomik özelliği, vücut ağırlığı, ayakkabılar, spor yapılan zemin, antrenman şekli ve tekniğine bağlı faktörler etkilidir.
  Anatomik etkenler
  Ayak yapısında ufak bozukluklar bile uzun sürekli veya tekrarlanan yüklenmelere neden olur. Düztabanlık (Pes planus) veya pence ayak (Pes cavus) gibi durumlarda ayak ağrıları sık görülür.
  Antrenmanlar
  Antrenman hataları ayak yaralanmalarının başta gelen nedenlerindendir. Çok fazla antrenman yapmak, engebeli yerlerde koşmak veya koşu sırasında zemin değişmesi en çok rastlanan antrenman hatalarındandır.
  Zemin
  Spor sırasında ayak yerle temas ederken bir şok dalgası oluşur. Ayağın yerden destek aldığı bu süre sprinterlerde 0.11 saniye, orta mesafe koşucularında 0.14 saniye, yüksek atlayanlarda 0.21 saniye kadardır. Bu çok kısa zaman süresinde oluşan şok dalgasından sonar kompresyon dalgaları meydana gelir. Bu dalgaların zemin, ayakkabı ve ayak dokuları arasında dağılması gerekir. Eğer zemin sertse ayağın korunabilmesi için ayakkabılara çok iş düşer. Ama çok yumuşak zeminde de şok dalgasının gücünü engelleyeceği için başka problemler ortaya çıkar. Mesela yumuşak kuma topuk batacağı için ayak yerden kalkarken kayma olur bu da Aşil tendonunda zorlanmaya neden olur. Islak, buzlu ve kaygan yüzeylerin herbiri ayak, ayak bileği, diz ve tüm bacak kas ve bağlarında hasara yol açabilir. Yokuş yukarı koşmak baldır kasları ve Aşil tendonu kısa sporcular için zorlayıcıdır. Yokuş aşağı koşmalar ise diz eklemini zorlar ve aşırı yüklenmelere neden olur.
  Ayakkabılar
  Hemen bütün spor dallarında en önemli gereç ayakkabılar. Ayakkabılar ayağa gelen yükü vücudu koruyacak biçimde dağıtmalıdır. Spor yapılan zeminin sertliğine göre ayakkabı tabanları seçilmelidir. Mesela sert zeminlerde ayakkabıların şok-emen özellikte olması gerekir. Ayakkabı ve zemin ilişkisi sporcunun yaralanması açısından da son derece önemlidir. Yaralanma riski yüksek olan sporlarda ayakkabıların stabilize edici kalitede olması gerekir.
  Vücut ağırlığı
  Aşırı kilolar ayak dokuları üzerine daha fazla yük getirerek daha çabuk yorulmalarına neden olur. Bu şekilde aşırı kullanım yaralanmaları ortaya çıkabilir. Aşırı kullanmaya bağlı yaralanmalar bir yapıdaki dokunun mikroskopik yırtılması ve gözle belirlenemeyecek yaralanmalarına yol açacak tekrarlayan normal veya normal dışı hareketlerinden olur.
  Kas kısalık testi
  Kaslarda kısalma, özellikle kötü postürleri (duruş bozukluğu) olanlarda ve germe egzersizleri yapmayanlarda görülür. Kas kısalıklarının postür bozukluğuna mı yoksa alışkanlık pozisyonuna mı bağlı olduğunu ayırd etmek zordur. Özellikle uzun süreli oturarak çalışanlarda kısalıklar daha çok görülmektedir. Burada basit bir test ile kaslarınızın durumuna bakabilirsiniz.
  Pektoral kaslar
  Yere sırtüstü yatınız. Elinizi ensede birleştiriniz. Dizlerinizi çok hafif bükerek belinizi mümkün olduğu kadar düzleştiriniz. Eğer göğüs kaslarınızda kısalık yoksa dirsekleriniz yere değmelidir.
  Kalça Fleksörleri (Uyluğu öne getiren kaslar)
  Sırtüstü yerde yatarken bir bacağınız düz yerde dursun, diğer dizinizi göğsünüze doğru çekiniz. Eğer kalça fleksör kaslarınızda kısalık yoksa yerde düz duran bacak yerden kalkmaz. Eğer kısalık varsa bacağın yerle teması kesilir, bacak yukarı doğru kalkar.
  Hamstringler (Arka uyluk kasları)
  Sırtüstü yerde yatarken kolları yana açın dirsekleri 90 dereceye getirin. (Ters T). Bir bacağınız düz yerde dururken diğerini düz olarak (diz bükülmeden) yukarı başınıza doğru kaldırınız. Gençlerde 90 derece normal iken yaşlı bireylerde 70 derece normal kabul edilir.
  Gastrocnemius ve Soleus (Alt bacak arka kasları)
  Yerde, bacaklar düz oturunuz. Hafif arkaya ellerinizle yaslanarak bacak kaslarınızı gevşetiniz. Dizler hiç bükülmeden ayak bileğinizi 90 dereceye çekebilmeniz gerekir.
  Bu testte yapamadığınız hareketler varsa, hareketlerde aşırı zorlanma ve ağrı oluyorsa kas kısalığı probleminiz olabilir, bir uzmana danışınız.
  Yük taşıyan ayak, tüm yapılarının birbiri ile bağlantılı olduğu karmaşık bir yapıdadır. Ayak ağrılarının çoğu yumuşak doku kaynaklıdır. Bu yumuşak dokular kaslar, bağlar, tendonlar, sinirler, eklem zarları ve kan damarlarıdır.
  Ayak zorlanmaları (Strain)
  Ayak ve ayakbileği ağrılarının en açık nedenlerinden biri travma (darbe) veya az fakat devamlı stesle zorlanmadır. Ayak zorlanmaları : 1. Akut (ani) 2. Kronik (süregen) olabilir. Akut ayak zorlanmalarında uzun süreli hareketsizlik sonrasında birden fazla egzersiz yapma ile ağrı ortaya çıkar. Uzun süredir sakin bir yaşam sürerken bir hafta sonu koşu yapan hafta sonu atletlerinde ayakta zorlanma olur.
  Kronik zorlanmalarda ise sürekli tekrarlayan stesler veya ayakta yapı bozukluğu varsa normal streslerle bile uzun sürede zorlanma başlar. Başlangıçta ayak normal olsa da zamanla yapısal bozukluklara neden olur. Yapısal bozukluklar arttıkça da zorlanmalar artar.
  Ayak eklem ve bağlarını istirahate almak için yapışkan bandajlama, ayakkabılarda eklemeler ve değişiklikler, özel destekler kullanılabilir. Ağrıların kaynaklandığı anatomik yapılar kesin biliniyorsa skedoid ve/veya lokal anestezik enjeksiyonları yapılabilir.
 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye


  Düz Taban hakkında bilgi?

  Ayak bireyden bireye farklılıklar gösterir Bazı kişilerde ayakta bulunan uzunlamasına kemer basık olabilir ama ayak yine de fonksiyoneldir Eğer ayak sert zeminlerde hatalı zorlanırsa, aşırı vücut ağırlığı veya uzun süre ayakta kalmak gibi nedenler varsa bu kemer daha çökebilir ve düztabanlık ortaya çıkar Bunu basit bir ıslaklık testi ile açığa çıkarabilirsiniz

  Düz Tabanlık için Islaklık Testi: Ayak suya daldırılır Kuru bir zemin üzerinde tam vücut ağırlığı ile basılır, ayağın izi alınır Bu ayak izi tabandaki yük dağılımını açıkça gösterir Ayak normalse iç taraftaki uzunlamasına kemer iz bırakmaz Aşırı düşüklük varsa ayak tabanı tümüyle gözükür

  Pençe ayak (Pes cavus)

  Düz tabanlığın tam tersidir Ayak uzunlamasına kemeri yükselmiştir Çoğu zaman doğuştandır Ayak kasları, baldır kasları serttir Ağırlık taşıyan yüzey küçülmüştür

  Nasırlar

  Deri basınç karşısında tepki olarak kalınlaşır ve sertleşir Nasır denilen bu oluşumlar dar ayakkabı basınçları ile oluşur Nasırlar çeşitli yerlerde oluşabilirse de en çok 5 parmakların üst yüzeylerinde, topukta bükülmüş parmakların en üst yüzeylerinde, ayak tabanında 2 parmak başlangıç yerinde, başparmak dış yanındaki aşırı çıkıntı (hallux valgus) üzerinde görülür Ayakta sürekli basınç yapan her yerde olabilen sert nasırlardan başka parmaklar arasında da nasır olabilir Bir parmaktaki sert çıkıntılar diğer parmağın yumuşak dokuları üzerinde basınç yapması ile oluşurlar Parmaklar arasındaki neme bağlı yumuşak olsalar da ağrılı olabilirler

  Tırnak batması

  Ayak parmaklarında tırnak batması oldukça sık görülür Genellikle ayağa iyi uymayan, tırnağı bastıran ayakkabılara bağlı gelişir En çok başparmak tırnağının iç veya dış kenarının deriye doğru batması vardır Tırnağın ön köşeleri yumuşak parmak dokularına batınca enfeksiyon ve şişmeye neden olur Tırnak batması çok ağrı yapabilir

  Yürüyüş kırıklıkları (march fracture)

  Her bakımdan sağlıklı ve kemikleri normal olan kişilerde bir darbe olmadan uzun süreli stres sonrası kırıklar olabilir Bu tip kırıklar ayağın uzun süre ve tekrarlayan zorlanmaya maruz kalması ile olur Sporcularda bu tip stres kırıkları daha çok alt bacak ve ayak kemiklerinde görülür Yürüyüşler sonrası askerlerde ayak kemiği kırıkları görüldüğü için yürüyüş kırıkları denmiştir En çok ikinci ve üçüncü ayak tarak kemiğinde görülür Bu tip kırıkta kırılan parça yerindedir ve ince bir kısım kırılmıştır İlk çekilen röntgen filminde belirti görülmeyebilir Daha sonra kırık etrafında tamir dokusu (kal) oluşmaya başlayınca filmde fark edilebilir

  Ayakta kısalık

  2 yaşında geçirdiğim felç sonucu sağ bacağımda kısalık oluştu Şu anda 22 yaşındayım Sağ bacağım aynı zamanda incelmiş Bu kısalık ve incelik için ne yapabilirim?”

  Geçirmiş olduğunuz çocuk felci sebebi ile sağ ayağınızın kullanılamaması yüzünden adaleler incelmiş Adaleler çalışmadığı zaman erir Gene felç sebebi ile eklemdeki bozukluk bacağı kısaltmış Hastalığın başlangıcında fizik tedavi ve adale güçlendirici hareketler bu kısalık ve incelik asgariye indirilebilirdi Siz kısa olan ayağınıza hafif ve yüksek tabanlıklı bir ayakkabı giyerek dengenizi sağlamaya çalışın Sağlam ayağı kesip kısalttırmak olmaz Bacağınızdaki inceliği gidermek için de bol bol yürüyüş yapmak, ayakla ağırlık çalışmak faydalı olur Fizik tedavi bölümünden yardım istiyebilirsiniz Adaleler çalışma ile kalınlaşınca bacaktaki incelik azalır

  Ayakta ağrı

  6 ay önce çok süratli giderken bisikletten düştüm İlk bir hafta sol ayağımın üzerine basamadım Röntgende bir şey çıkmadı Çekilen MR grafisinde ise sol ayak kıkırdağında çatlak olduğu tespit edildi Fazla yürüdüğüm zaman ağrı yapıyor ve dinlenmedikçe geçmiyor Benim bu şikayetlerden kurtulmam mümkün mü?

  Düşme sonucu kemiklerde kırık, çatlama, etraftaki yumuşak dokularda ezilmeler olabilir Bunların hepsi de yürümede zorluk ve ağrı yapabilir Yumuşak doku travmaları genellikle kısa bir süre içinde düzelir ve ağrılar kaybolur Çatlamalarda ise üzerine fazla yük bindirilmezse 1-2 ay içinde kaynama başlar ve şikayetler giderek azalır, 6-8 ay içinde tamamen geçer Eğer kemikte kırık var ise ya alçıya alınır ya da ameliyat ile kırık uçları düzeltilir Bunda da 4-6 hafta içinde kaynama başlar ve ağrılar giderek azalır Çekilen normal filmde bir şey bulunmaması kırık olmadığını göstermektedir Kırıklar normal filmlerde mutlaka görünür MR filminde sol ayak kıkırdağında çatlak var diyorsunuz Eğer çatlak geniş ise ameliyat ile düzeltmek lazım, aksi halde kaynama olmaz veya uzun sürer Eğer fazla ayrık değilse şimdiye kadar kaynaması lazımdı Bu ağrılarınız ayak bağlarının zedelenmesinden veya yırtılmasından olabilir Yeniden bir sol ayak MR filmi çektirin, kıkırdaktaki çatlak dediğiniz şeyin ne olduğuna baktırın Eğer tamamen düzelmiş ise, bağları incelemek gerekirse fizik tedavi yaptırmak iyi olur Size tavsiyemiz bir üniversite hastanesinin ortopedi ve travmatoloji bölümüne gitmeniz, gerekli tahlilleri yaptırmanız, filmleri çektirmenizdir Oradan verilecek egzersizleri yaparak şikayetlerinizden kurtulmaya çalışmanızdır

  Ayaklardaki refleks bölgelerine masaj yapmak kan dolaşımını yükseltir, sinir sistemindeki gerilimi rahatlatır Ayaktaki reflekslere masaj yapmak vücuttaki potansiyel tedavi edici güçleri uyarır Refleksoloji aynı zamanda teşhis konusunda da olağanüstü faydalıdır Refleksoloji, hastalıkları iyileştirmede, tüm vücut sağlığını korumada doğal ve ilaçsız bir yöntemdir

  Ayaklarınıza iyi bakın

  Refleksolojinin felsefesi, ayaklarınızın vücudunuzun aynası olduğunu söyler Ayaklarınızı birleştirip üzerine vücudun bir taslağını yerleştirerek, ayak parmaklarının başa denk geldiğini görebilirsiniz Parmakların ayak ile birleştiği yer omuz çizgisidir Alt kısmı çiğerlerdir Ayaklardan aşağı inildikçe belirlenmiş bölgeler vücudun diğer bölümlerine ve organlarına tekabül eder

  Her ayakta 7000’ün üzerinde sinir ucu, 26 kemik, 107 bağ ve 19 kas bulunur

  Refleksoloji aynı zamanda vücudun artıklarını atmasına ve vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur Muayene ve işlem sonrasında artıkların atılması için fazladan su içilmesi tavsiye edilir

  Ayaklarda şişmeye bitkisel tedavi

  Ayak şişmesi, uzun süre ayakta durma, dolaşım sisteminin yetersiz olması; gebelik, uzun süre hareketsiz kalmak veya incinme, burkulma sonucu ortaya çıkar

  Tedavi için, önce sebebi tesbit etmek gerekir Sebep, dokularda su toplanmış olması ise, aşağıdaki reçete uygulanır:

  6 su bardağı suya; 1 tatlı kaşığı atkuyruğu, 1 tatlı kaşığı biberiye, 1 tatlı kaşığı ardıç yemişi, 1 tatlı kaşığı yavşanotu ve 1 tatlı kaşığı yaban mürveri konur Kaynatılır, ince ve temiz bir tülbentten süzülür Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir

  Ayaklar, yorgunluktan şişmişse, aşağıdaki reçeteler uygulanır

  8 su bardağı suya; 1 avuç ufalanmış kuru mürver yaprağı ve 1 tatlı kaşığı sofra tuzu konur 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür Ayaklar, içine sokulup, su ılıyıncaya kadar ovulur

  8 bardak kaynak suya; 1 avuç ufalanmış pelin konur 15 dakika bekletildikten sonra süzülür Ayaklar, suyun içine sokulup, 15 dakika bekletilir

  Ayrıca; Kaval kemiğinin arka kısmını, yukarıdan aşağı doğru ovmak da çok faydalıdır


 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Ayak ağrılarının çözümü nedir

  Ayak ağrıları; çoğunlukla yorgunluk, bağ yerlerinin burkulması, fazla kilo almak veya bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Önemli bir hastalıktan kaynaklanmayan ağrılarda yapılacak masaj ve dinlenme çok faydalı olur.
  Ağrıyan yerler iyice ovulur. Ayak ikinci parmağının üçüncü parmakla birleştiği noktanın iyice ovulması da çok faydalıdır.
+ Yorum Gönder