+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Ayak Bileği Dış Yan Bağ Kopması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Ayak Bileği Dış Yan Bağ Kopması
  Yan Bağ Kopması nedir

  Arkadaşlar sizce yan bap kopması nedir hemen bana kısaca açıklar mısınız?

  Ayak bileği yaralanmaları; basit adale zorlanmalarından kırılmalara kadar uzanan geniş bir alanı kapsar. Burkulmalar en sık rastlanan yaralanmalardır ve aşırı derecede içeri doğru ters dönme sonucu oluşur. Başka bir ayak üzerine düşülmesiyle oluşan burkulmalar bu duruma örnek verilebilir. Ayak bileği yaralanmalarının %80’ninden fazlası bu tiptedir. Böyle bir burkulma sonrasında ayak bileğini dış yandan destekleyen bağlarda yaralanma olur. En çok yaralanan bağ ise ön talofibular bağdır. En sık rastlanan burkulmalar lateral yani içe doğru olan ters dönmeler sonucu olduğu için bandajlama bu çeşit burkulmaları önleyecek şekilde yapılmalıdır.

  Yaralanma tipleri

  1. Derece Burkulmalar: Bir veya daha fazla bağın ve çevre dokunun gerilmesi sonucu oluşur. Hafif bir ağrı ve hassasiyet vardır, şişme çok azdır veya yoktur. Eklemin sabit olmadığına dair herhangi bir anormal hareket mevcut değildir.

  2. Derece Burkulmalar: Bir veya daha fazla bağın bir bölümü zedelenmiştir. Ağrı, hassasiyet ve şişme vardır. Bununla birlikte birkaç dakika veya daha fazla süren, eklemde fonksiyon kaybı görülür. Eklemde hafif bir hareket anormalliği görülebilir. Atlet normal olarak yürümekte zorluk çekebilir ve yürürken yaralanan tarafı kollar.

  3. Derece Burkulmalar: Bir veya daha fazla bağın tümüyle zedelenmesi sonucu oluşan eklem sabitsizleşmesi durumudur. Aşırı derecede ağrı, hassasiyet, fonksiyon kaybı ve hızlı gelişen şişme görülür.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Ayaklarımız yumuşak bir dokuya sahip oldukları için herhangi bir burkulma sonucunda kopmalara neden olabilir. Bağ kopması birinci dereceden rahatsızlıklardır.
+ Yorum Gönder


ayak bileği bağ kopması,  ayak bağı kopması,  ayak bileği bağ yırtılması,  ayak bileğinde bağ kopması,  ayak bileginde bag kopmasi,  ayak bağı yırtılması