+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Topuk dikeni tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Topuk dikeni tedavisi
  Topuk dikeni nasıl anlaşılır

  Arkadaşlar topuk dikeni nasıl anlaşılır kısaca açıklar mısınız?


  Soru: İki ayağımda da topuk dikeni var ne yapmalıyım tedavisi nedir
  Cevap: Tipik topuk ağrısı sabah kalkınca veya uzun süre oturma sonrası ilk basışta ortaya çıkar ve biraz yürüyünce azalır, gün içinde yorgunlukla yeniden artar. İleri durumlarda yürüme çok zor olabilir. Topuk ağrısı genel bir deyimdir ve hastalığın nedenini belirtmez.

  Tedavi

  Topuk ağrısının tedavisinde birkaç modalite bir arada uygulanmalıdır. Tedavi genellikle uzun sürer ve sabırlı olamak gerekir.Ayakkabı seçerken yumuşak tabanlı, topuk kısmı darbe emen ayakabılar giymek ağrıyı azaltır. Yürüyüş ve koşu ayakkabıları bu amaç için idealdir. Diğer ayakkabıların topuk kısmına ise silikon veya başka malzemelerden yapılmış destekler konması faydalıdır. Bu desteklerin orta kısmının delik olması gerekli değildir. Ağrı plantar fasyanın ön kısmına doğru yayılıyorsa ayak kavsini destekleyecek destekler kullanılabilir. Hasta günün büyük kısmını evde geçiriyorsa topuk desteklerinin terliğe yapışabilen çeşitleri kullanılmalı veya terliğin astarı kaldırılarak destek altına yerleştirilmelidir.Ayak tabanını esnetecek egzersizler sabah ilk kalkışta yapılmalı ve gün içinde birkaç kez tekrarlanmalıdır. Ayak tabanını gece boyunca gergin tutabilmek için gece cihazları kullanılabilir. Ağrı kesiciler de tedaviye eklenebilir. Ayrıca ağrılı bölgeye hergün birkaç dakika yapılacak friksiyon masajı da etkili olabilir.Tüm bu önlemlerle ağrı düzelmezse topuğa kortizon enjekte edilebilir. Kortizon ağrıyı gidermekte oldukça etkili olmakla birlikte topuk yağ yastığında bozulmaya yol açması riski vardır. Yine dirençli topuk ağrılarında böbrek taşı kırmakta kullanılan ESWL cihazı ve manyetik inervasyon cihazları da etkili olmaktadır.Tüm bu yöntemlerle düzelmeyen ağrılarda cerrahi uygulanabilir. Cerrahide plantar fasyanın kesilmesi, alttaki kemik çıkıntının çıkarılması veya sinirlerin gevşetilmesi için değişik yöntemler vardır.
 2. Mesport
  Moderators

  Topuk Dikeni nedir

  Doktorların topuk dikeni tedavisinde en sık kullandığı tedavi şekli topuğa şırınga ile kortizon enjekte etme işlemidir. Kortizon yarayı iyileştiren, ödemi tedavi eden bir maddedir. Ancak kortizon enjeksiyonu kesin ve kalıcı bir çözüm değidir. Bazı kişilere, kortizon enjekte edilmesine karşın hastalığın tekrarladığı görülmüştür. Kortizonun bir diğer kötü yanı ise 2-3 enjeksiyondan sonra dokuda zayıflamaya yol açmasıdır.

  Bazı doktorlar ise hastalarına topukluk önermektedir. Topuklu ise hastalığın size verdiği acıyı dindirmekte, topuklarınıza daha az yük binmesini sağlamaktadır.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Topuk dikeni sabahları kalktığınızda eğer ayağınızda ağrı varsa daha sonra zamanın ilerlemesi ile iyileşiyorsa ve daha sonra yine ağrıyorsa bu sizde topuk dikeni vardır demektir. doktorlar genellikle bu hastalara topuklu ayakkabılar önerirler ki topuklarına gelecek olan ağırlık azalsın.
+ Yorum Gönder