+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Vücut direnci nasıl arttırılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Vücut direnci nasıl arttırılır
  Vücut için faydalı besinler?

  Arkadaşlar hemen vücut için faydalı besinler hakkında bana bir kaç bilgi verir misiniz?

  Isı değişiklikleri vücudun savunma mekanizmalarını zayıflatır ve vücut mikro organizmalara karşı savunmasız kalır. İşte direncinizi artırmak için alabileceğiniz küçük tedbirler ve grip aşısıyla ilgili merak ettiğiniz her şey…

  Uzmanlar, mevsim geçişlerinde ortaya çıkan ısı değişikliklerinin insan vücudunun savunma mekanizmasını zayıflatması sonucu artan soğuk algınlığı, grip ve nezleye karşı dikkatli olunması uyarısında bulunuyor. Isı değişiklikleri ve soğuk hava, vücudun savunma mekanizmalarını zayıflatıyor.

  Bu yüzden, vücut mikro organizmalara karşı daha savunmasız hale geliyor. Bunun sonucu olarak da viral kökenli üst solunum yolu enfeksiyon hastalıkları ortaya çıkıyor.

  Vücudumuzun direncini artırmak için uzmanların önerileri şunlar:

  - Bol C vitamini alın; C vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketin.

  - Mevsimine uygun giyinin.

  - Bol ılık sıvı gıdalar tüketin.

  - İstirahat edin. Bu sayede hem daha kısa zamanda iyileşirsiniz hem de hastalığın çevreye yayılmasının önüne geçersiniz.

  - Grip veya soğuk algınlığının hapşırma yoluyla damlacık enfeksiyonları aracılığı ile bulaşmasının önüne geçmek için kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalışın.

  - Hapşırırken kullandığınız mendilleri tekrar kullanmayın.

  - El hiyjenine dikkat edin, ellerinizi bol sabunlu suyla yıkayın.

  - Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaç kullanın.

  - Grip aşısı olun.
 2. Fatma
  Administrator

  Mevsim geçişlerinin özellikle nezle, grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına davetiye çıkardığı bilinen bir gerçek. Uzmanlar, vatandaşların kış sebze ve meyveleriyle birlikte antimikrobiyal etkisi yüksek olan soğan ve sarımsağa sofralarında yer açması gerektiğine dikkati çekiyor.
+ Yorum Gönder


vücut direnci nasıl artar