+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Bakır Ne İşe Yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bakır Ne İşe Yarar
  Bakır Eksikliğinin Belirtileri
  Arkadaşlar sizce bakır eksikliğinin belirtileri nelerdir hemen bana kısa bir şekilde açıklar mısınız?

  Kansızlık, cilt ve kemik kusurları ve zeka gelişme bozuklukları görülür. Saç dökülmesi, yetişkinlerde anormal kalp ritmi. Bakır yetersizliğinin erken bulgularından bir tanesi de osteoporozdur. Sık olarak demir eksikliği ile beraber görülen bakır eksikliği halsizlik, solunum ve ödem yaratabilir. Büyümede yavaşlama görülür.

  Bakır'ın Tedavide Kullanım Alanları

  Artritler, kırılgan kemiklerde, Cerrahi operasyonlardan sonra cildi iyileştirici olarak, yanıklarda. Gebelik ve emzirme süresince kullanılır. Sağlıklı kişilerde diğer besinlerle beraber dengeli bir şekilde alınmalıdır. Özellikle Wilson ve Menke sendromlarında ve romatoid artrit ile osteoartrit gibi iltihaplı hastalıklarda kullanılması önerilmektedir.

  Bakır Hangi Besinlerde Bulunur?

  Sakatatlar, balık, kabuklu hayvanlar ve fındık bakır bakımından zengindir. Zeytin ve kurutulmuş meyvelerde bakır bakımından zengindir.

  Dozları

  Önerilen günlük dozu: 1,5mg.
  Tedavi dozları günlük 5–8 mg aralığıdır.
  Aşılmaması gereken doz günlük 5mg (uzun süre kullanımı).
  Uyarılar

  Zehirlenme ancak bakır ile kirlenmiş suların veya bakır tuzlarının fazla alımı sonucu bildirilmiştir. Bir başka durum ise doğum kontrol ilaçlarının alımı bakır düzeylerini artırmaktadır.

  En İyi Alım Şekli

  Gün içinde yemeklerle birlikte bakır glukonat şeklinde alınması yaralıdır. Vücuttaki bakır düzeyi Çinko ve C vitamini düzeyleri ile ilişkilidir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Bakır hemen hemen her yerde bulunan bir metal türüdür. Demirin kullanılmasında da önemli bir etkendir.
+ Yorum Gönder