+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Ayak Tırnaklarında Morarma Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ayak Tırnaklarında Morarma Nedenleri
  Ayak Tırnakları bakımı?

  Arkadaşlar hemen bana ayak tırnakları hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  Travma: En çok görülen morarma nedenlerindendir. Koşu gibi spor aktiviteleri sırasında tekrarlanan zorlanma neticesinde oluşabilir.

  Yaralanma: Bir kaza nedeniyle, ayağınızı sert bir biçimde çarpanız sonucu tırnak altında bulunan damarlar çatlayabilir ve morluğa yol açabilir.

  Yanlış Ayakkabı Seçimi: Ayakkabının tırnak üzerinde baskı yaratması sonucu morluklar meydana gelebilir.

  Uzun Tırnaklar: Ayak tırnaklarının uzun olması ayakkabı giyildiğinde tırnağa baskı yaparak morarmasına neden olabilir.

  Tedavisi

  Yaralanmalar ya da travma sonucu oluşan morarmalar genellikle bandaj sarılarak tedavi edilebilmektedir. Bu süre zarfında ayağınızı yukarda tutarak daha fazla morarmasını engelleyebilir ve şişliği hafifletebilirsiniz.

  Tırnakların rengi siyaha dönüyorsa damalarından sızan kanın tırnak altında biriktiği anlamına gelmektedir. Bu ağrıya neden olabilir ve bir uzman tarafından bu kanın alınması gerekebilir. Çok fazla kan birikmişse bu işlemi yapabilmek ve olası enfeksiyonları engellemek için tırnağın tamamı alınabilir. Yeni tırnağın çıkması 6 ay kadar sürecektir. Bu dönemde doktorunuz ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici verebilir.

  Eğer tırnaklarda morarma ağrı ve şişlikle birlikte ortaya çıkmadıysa genellikle evde gerekli bakımın yapılması ile kendi kendine geçer. Bu zaman zarfında sıkı ve ayaklarınızı zorlayıcı ayakkabılar giymemeniz, ayakların yoğun olarak kullanıldığı spor aktivitelerine ara vermeniz tavsiye edilir. Moraran tırnakların üzerine baskı yapmamak daha kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

  Ayak tırnaklarında morarma için evde uygulayacağınız tedavi yöntemleri 3-5 günü geçmemelidir. Bundan daha uzun süren ve iyileşme göstermeyen morluklar ayağınızda farkında olmadığınız bir kırığa, çatlağa veya bir enfeksiyona işaret ediyor olabilir. Eğer bu süre zarfında gözle görülür bir iyileşme olduysa yukardaki yöntemleri uygulamaya devam edebilirsiniz. Morluğun tam olarak geçmesi 3-4 haftayı bulabilir, bu yüzden sabırlı olun.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Elimizin veya ayak tırnaklarımız bir yere sıkıştığında bir süre sonra tırnakta morarma meydana gelmektedir. Kanın orada durması sonucu bu gibi olaylar olur. Ayak tırnağında da böyle kan tırnak altında birikir ve siyahlıklar oluşur.
+ Yorum Gönder