+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Deride Leke Oluşmasının Nedenleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Deride Leke Oluşmasının Nedenleri Nelerdir








  Deride Leke Oluşmasının Nedenleri

  Arkadaşlar deride leke oluşmasının nedenleri nelerdir sizce bana kısaca bir bilgi verir misiniz?

  Derimize rengini veren melanin pigmentlerinden oluşan melanosit hücreleridir. Bu hücrelerde ya da pigmentlerde meydana gelebilecek rahatsızlıklar cildin tamamında ya da bazı bölgelerinde rengin açılmasına ya da koyu olmasına neden olmaktadır. Melanin pigmentinin azalmasına yol açan rahatsızlıklar sonucunda renk açılır ve cilt beyaz beyaz lekelenir. Bu rahatsızlığa vitiligo adı verilmektedir. Cildin beyazladığı bölgeler arasında en sık görülen yerler eller, cinsel organ çevresi, dudak ve çevresi, ayaklar, kollardır. Bu bölgelerde cilt üzerinde beyaz yama görünümlü şekiller oluşur.
  Vitiligo hastalığının tam nedeni belirlenmiş olmasa da bu alanda yapılan pek çok farklı çalışma neticesinde bazı teoriler geliştirilmiştir. Bu teoriler arasında en çok kabul görenleri genetik özelliklerin sonucunda vitiligo hastalığının oluştuğu ve bağışıklık sisteminde meydana gelen düzensizlik sonucu vücudun melanosit hücrelerini yok ettiğidir. Vitiligo en çok koyu tene sahip insanlarda 40 yaş öncesinde görülmektedir.
  Cildin vitiligo sonucu beyazlaması dışında leke halinde görülen diğer bir durumda kırmızı lekelerdir. Ciltte oluşan bu kırmızı lekelerin ana nedeni cildin bakım ürünleri içerisinde bulunan kimyasallara karşı gösterdiği alerjik reaksiyondur. Ayrıca güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, antibiyotik kullanımı, doğum kontrol hapları gibi bazı dış etkenlerde ciltte kırmızı lekeler oluşma riskini arttırmaktadır. Egzama gibi hastalıkları da kaşıntı ve ciltte kırmızı leke oluşumu nedenleri arasında sayabiliriz.








 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan





  Öncelikle birinci neden güneştir. Güneşe çıkarken güneş remi kullanmanız gerekir. Kullanmama sonucu yüzde veye vücut derisinde lekelenmeler oluşur.




+ Yorum Gönder