+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Kulak Tıkanıklığı Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kulak Tıkanıklığı Tedavisi
  Kulak Tıkanıklığı nasıl geçer

  Arkadaşlar sizce kulak tıkanıklığı nasıl geçer bana hemen bir kaç bilgi verir misiniz?

  Tedavi yöntemleri tıkanıklığın nedenine bağlı olarak değişir.

  Antibiyotikler: Su kaçması nedeniyle oluşan orta kulak iltihabını geçirmek için genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu antibiyotikler ağız yoluyla alınabilir ya da sıvı şeklinde kulağa uygulanabilir. Enfeksiyonun tedavisi sonucunda kulak büyük olasılıkla açılacaktır.

  Dekonjestanlar: Sinüs dokusunda yaşanan şişlik kulakların tıkanmasına ve sıvı birikimine neden olabileceği için püskürme ya da tablet formunda burundaki nemi azaltarak soluk almayı kolaylaştıran ilaçlar kullanılabilir. İlacın etkisiyle tıkanıklığa neden olan dokudaki şişlik indiğinde kulak tıkanıklığı da geçecektir.

  Kulak Tüpleri: Kulak tüpleri biriken sıvının direk müdahale ile alınmasını sağlar. Genellikle tekrarlayan orta kulak iltihabı yaşayan çocuklarda yapılan basit bir cerrahi işlemdir. Drenaj sayesinde ilerde oluşabilecek enfeksiyonlarında önüne geçilebilir ya da şiddetleri azaltılabilir.
 2. Ziyaretçi

  Kulak Tıkanıklığını nedir

  Kulak tıkanıklığı, çoğu kişi tarafından önemsenmese de ciddiye alınması gereken bir durumdur. Çoğu kişiden, kulağım tıkandı ama geçti diye zaman zaman duyarız. Aslında bu bir işitme kaybı olabilir.

  Kulak Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

  Kulak tıkanıklığının birçok farklı sebebi olabilir. Bunların başında, kulak yolunca biriken kirdir. Orta kulaktaki enfeksiyon, kulak zarındaki delik iç kulak da işitme kaybına sebep olabilir. Bütün bunlar ani işitme kaybı olarak sonuçlanabilir.
  Kulak kiri, özellikle denize, havuza, uzun süre duşa girmek ile kabarır ve kulak tıkanıklığına sebep olarak, işitme kaybı görülür.
  Orta kulak hastalıkları ile kişi kulak ağrısı eşiğinde kulak tıkanıklığı yaşar. Kulak zarındaki delikler de kulak tıkanıklığı ile işitme kaybı yaşanmasına sebep olur. Kronik enfeksiyonlar veya kulağa dışarıdan bir cisim kaçması da kulak tıkanmasının ve işitme kaybının diğer sebepleri arasındadır.

  Ani işitme kaybı, doktorların en ciddiye aldığı itme kaybıdır. İlk 24 saat içinde müdahale edilmesi gerekir. Damar genişletici ile gerekli olan diğer ilaçlar verilerek ani işitme tedavi edilmeye çalışır.

  Östaki borusundaki tıkanıklıklar kulakta işitme kaybına sebep olabilir. Bu durum genelde uçak yolculuklarında yaşanan bir kulak sorunudur. Östaki borusunun, orta kulağa hava göndermemesi ile gerçekleşir. Orta kulaktaki hava hapsolarak, orta kulağa vakum yapar. Akabinde işitme kaybı gelişir. Yutkunmak geçici olarak kulak tıkanıklığını yok edebilir.
  Kulak Tıkanıklığı Tehlikeli Midir?

  Genelde kulak tıkanıklığı, kendiliğinde geçer. Ancak ani gelişen kulak tıkanıklıkları, işitme kaybı gibi durumlarda 2–3 saat içinde düzelme görülmüyorsa, kişi kendi sesini diğer kulağından duyuyorsa, dışarıdan bir cisim kulağa kaçmış ve kulakta kanama meydana gelmiş ise, uçak yolcuklarında görülen kulak tıkanmasının akabinde kulak kanaması görülüyorsa, ateşlenme ve kulak ağrısı çekiliyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Kulak kiri sebebiyle gelişen kulak tıkanıklıkları, acil durum anlamına gelmez ancak ilerlemesi halinde doktora gidilmelidir.
  Özellikle çocuklarda görülen kulak tıkanıklığına bağlı işitme kayıplarında, östaki borusunun çalışamadığı yani geniz eti olan çocukların itme kaybı yaşadığı bilinir. Bu tür kulak sorunu olan çocuklar genelde okulda barısız bir grafik sergilerler. Televizyonun sesini çok fazla açıyorsa, uzaktan seslendiğiniz de duymuyorsa mutlaka doktora götürün.

  Dalış Sırasında Kulak Tıkanmaması İçin Ne Yapılmadır?

  Dalış sırasında meydana gelen kulak tıkanıklıklarını önlemek için en önemli detay nezle iken dalınmaması gerektiğidir. Kişi nezle iken dalması halinde dışarıdan basınç alır ve bu da orta kulak ve dış kulak da, kulak zarında tahripler yaratır. Olası alerji durumlarında, burun tıkanıklığı durumlarında burun kıkırdak eğrilikleri olduğunda dalış yapmamak, kulak tıkanması açısından önemlidir.

  Kulak Tıkanıklığı Tedavisi
  Kulak tıkanıklığı tedavisi için öncelikle kulak tıkanmasının sebebi ya da sebepleri tespit edilir ve ona göre tedavi yöntemi uygulanır. Kulak tıkanmasının sebebi kulak kiri birikmesi ise, kulak yıkanarak kirden arındırılır ve kulak tıkanıklığı tedavisi gerçekleşmiş olur. Bazı durumlar kulak kiri hemen yıkanamaz ve kulak kirini yumuşatmak ve sonra almak için 2–3 gün boyunca, günde 3–4 defa gliserin ile yumuşatılır ve sonra kir alınmaya çalışılır.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Kulak tıkanıklığı, genellikle tıkalı östaki borusu nedeniyle olur. Östaki tüpü orta kulağı boğazın arkasına bağlar ve çeşitli nedenlerle tıkanabilmektedir. Östaki tüpünü tıkayıp kulak tıkanıklığına neden olabilen, en yaygın durumlardan bazıları kısaca bu makalede tartışılmıştır.

  Kulak tıkanıklığı kulakta bir dolgunluk, tıkanıklık hissi verir ancak genellikle ağrıya neden olmaz. Hışırtı sesleri yada sesleri boğuk duyma eşlik edebilir. Bu durum genellikle tıkalı östaki borusundan kaynaklanır. Östaki borusu orta kulağı, geniz yakınlarında boğazın arkasına bağlayan küçük bir kanaldır. Bu tüpün ana fonksiyonları, orta kulağın havalandırılması, kulak içi basıncın korunması ve orta kulakta biriken sıvı ve atıkların boşaltılmasıdır.

+ Yorum Gönder