+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Podiatry Nedir Podiatry Hangi Hastalıkları Kapsar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Podiatry Nedir Podiatry Hangi Hastalıkları Kapsar
  Podiatry Hangi Hastalıkları Kapsar kısaca

  Sizce podiatry hangi hastalıkları kapsar hemen bana açıklar mısınız?

  Podiatry ayak ve bilek sağlığı ile ilgilenerek, insanların genel sağlık ve sıhhatlerini daha iyi yapmayı ilke edinmiş Tıbbın en yeni dallarından birisidir. Maalesef Henüz Türkiye de olmayan bu dal, başta Amerika olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki Tıp camiasında kendine saygı değer bir yer edinmiştir.

  Bu Tıp dalını kendine meslek seçmiş doktorlara, Podiatrist denir. Podiatrist doktoru olabilmek için dört senelik Üniversite bitirmek ve daha sonra dört sene daha okuyarak uzmanlaşmak gerekmektedir.

  Podiatristlerin insan sağlığındaki yeri büyüktür. Bir podiatrist genellikle diabetes (şeker hastalığı) ve onunla gelen yan etkiler ve kalp, damar hastalıkları gibi sistemik hastalıkların ilk teşhisini yapabilir. Çünkü birçok sistemik hastalıkların ilk belirtileri ayakta başlar. Sadece bu değil, ayak biyomekanik açıdan en karmaşık parçamız olduğu için fonksiyondaki uyumsuzluk halinde diğer uzak eklemler de, diz, kalça, omurga ve bel ağrıları gibi sorunlar yaratabilir.

  Ayrıca; Nasır, Batık Tırnak, Kalınlaşmış tırnak tedavileri , Düz Taban, Ayak yapısından dolayı oluşmuş Biomekanik problemler, bazi sporcuların karşılaştıkları ayak problemleri Podiatri'nin uygulama alanına girmektedir.

  Podiatristler; sadece doctor değil, gerekli eğitimi görenler cerrahlık ta yapmaktadır. İş kazaları, araç kazaları gibi nedenlerle ayakta oluşabilecek büyük hasarların tamirinden tutunda en basit tırnak ameliyatlarına kadar ayakla ilgili tüm sorunları tedavi ederler.
 2. Fatma
  Administrator

  Podiatry ayak hastalıkları ve sağlığı ile ilgili bilim dalıdır. Bu bilim dalını içra eden kişilere podiatrist denir. Türkiye de olmayan bu dal, başta Amerika olmak üzere dünyanın pek çok ülkesindeki tıp camiasında kendine saygı değer bir yer edinmiştir.
+ Yorum Gönder