+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Ayak güçlendirme hareketleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ayak güçlendirme hareketleri
  Ayak güçlendirme hareketleri nelerdir

  Arkadaşlar hemen bana ayak güçlendirme hareketleri ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  1) İzometrik - inversiyon (İçe hareket) :Ayağın iç tarafını sabit bir nesneye karşı yerleştirin; 6-10 saniye boyunca ayağınızın iç tarafıyla itmeye çalışın daha sonra bırakın ve 5 saniye dinlenin. Bu hareketleri herbiri 10 tekrardan oluşan 3 set olarak yapın. (Bu hareketler sırasında ayaktaki ve bilekteki kasları kullanmaya özen gösterin.)

  2) İzometrik - eversiyon (Dışa hareket) : Ayağın dış tarafını sabit bir nesneye karşı yerleştirin; 6-10 saniye boyunca ayağınızın dış tarafıyla nesneyi itmeye çalışın daha sonra bırakın ve 5 saniye dinlenin. Bu hareketleri 10 tekrardan oluşan 3 set halinde yapın. (Bu hareketler sırasında ayaktaki ve bilekteki kasları kullanmaya özen gösterin.)

  ayakbilegiguclendirme.gif

  3) İzometrik - dorsifleksiyon (Yukarı doğru hareket) : Ayağınızı sabit bir nesnenin veya bir masanın altına yerleştirin daha sonra ayağınızı üstte bulunan nesnenin ağırlığını tartacak şekilde kaldırın. Bu şekilde 6-10 saniye bekleyin daha sonra durup 5 saniye dinlenin. Bu hareketleri 10 tekrardan oluşan 3 set halinde yapın.

  4) İzometrik - plantar fleksiyon (Aşağıya doğru hareket) : Ayağınızı sabit bir zeminin üzerine yerleştirin daha sonra ayağınızı hareket ettirmeden tabanınızla zemine doğru 6-10 saniye boyunca basınç uygulayın;bırakın ve 5 saniye dinlenin. Bu hareketleri 10 tekrardan oluşan 3 set halinde yapın.
 2. Fatma
  Administrator

  Egzersiz Fizik aktivite, iskelet kaslarının kasılması sonucunda üretilen, bazal düzeyin üzerinde enerji harcamayı gerektiren bedensel hareketlerdir. Kas güçlendirme için en doğal ve en iyi yol egzersizdir. Egzersizin insanlara güç kazandırmasının altında yatan mekanizma tam olarak bilinmese de temel ilkeleri anlaşılabilir.
+ Yorum Gönder