+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Beden zihin ve ruh ile yapılan sporlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Beden zihin ve ruh ile yapılan sporlar
  Spor hareketleri

  Arkadaşlar hemen bana spor hareketleri ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Evde ya da doğada uygulayabileceğiniz bu yoga egzersizleri hem vücudunuzu forma sokacak hem de bahar yorgunluğuna karşı sizi canlandıracak…

  Nisan ayında vücudunu forma sokarken, zihin ve ruh dengesi de sağlamak isteyenler için yoga eğitmeni Defne Suman, dokuz farklı duruş öneriyor. Bu hareketleri her gün uygulayarak kaslarınızı sıkılaştırırken, hormonlarınızı dengeleyip metabolizmanızı düzene sokabilir. Bahar depresyonundan uzak kalarak, coşku ve dengeye kavuşabilirsiniz. Isınma: Egzersizlere başlamadan önce eklemlerinizi boyundan ayak bileklerine kadar yumuşak dairesel hareketlerle çevirerek ısıtın.

  yoga.jpg

  1. Dağ pozu
  Nasıl uygulanıyor?
  Bu ayakta duruş pozisyonunda gözler açık, tek bir noktada sabit, göz kasları, ağız ve boğaz yumuşak olmalı. Nefes alırken nefesin izlediği yolu karına kadar takip edin. Bu pozisyonda 8-16 nefes boyunca durun.

  Faydası: 1274707413-1Nefesi yavaşlatmak, dikkati keskinleştirmek ve zihni sakinleştirmek için ayakta yapılan bir meditasyon pozu. Bu pozda, nefes alma sürecine dahil olan derin karın kasları; iç organlara masaj yapmaya, sindirimi düzenlemeye yardımcı oluyor.

  2.Belden yana katlanma
  Nasıl uygulanıyor?
  Nefes verirken ağırlığınızı sol ayağa vererek, belden sola doğru eğilin. Başınızı çevirip sol omzun üzerinden yere bakın. Nefes alırken kalkın, nefes verirken aynı hareketi sağ tarafa eğilerek yapın, nefes alırken kalkın. Sola ve sağa bu hareketi dört defa tekrarlayın.

  Faydası: Omuzlar, göğüs kafesi ve belin iki yanındaki dokuları uyandırmak ve sıkışıklıkları serbest bırakmak, nefes ve hareket koordinasyonu sağlamak için uygun bir poz. Kollarla, arkada öne yatmak yerine, tam yana gitmeye özen göstermelisiniz.

  3.Çökme
  Nasıl uygulanıyor?
  Kalça genişliğinde açık tuttuğunuz ayaklarınızın paralelliğini koruyarak ve popoyu arkaya çıkarmamaya özen gösterek, nefes verirken yere çökün. Topuklarınız yerden kalkıyorsa, bu noktadan aşağı inmeyin; topuklar hareket boyunca yerde kalmalı. Nefes alırken yine popoyu çıkarmamaya gayret ederek kalkın; nefes verirken tekrar çökün. Hareketi dört defa tekrarlayın.

  Not: Dizlerinde problem olanlar bu pozu dizleri çok hafif kırarak, yere inmeye çalışmadan yapmalı.

  Faydası: Bu poz, iç ve alt bacaklara enerji gitmesini sağlıyor. Popoyu çıkarmadan yapılmasının sebebi, ağırlığın bel değil, bacaklar tarafından taşınmasını sağlamak. Bacakları ve derin karın kaslarını güçlendirirken, günlük hayatın hareketleri içinde beli yormamanın yolunun bacakları etkinleştirmek olduğunu bize öğretiyor.
 2. Fatma
  Administrator

  Birçok insan, hayatının belli dönemlerinde egzersize başlayıp sonradan bırakır. Bunun en önemli nedeni, yeterli bilgiye sahip olmadan, bilinçsizce egzersiz yapmaktır. Hareketsizlik ve yaşlanma süreci, fiziki çalışma kapasitesinde bir azalmaya yol açabilir. Bu da kalp ve diğer hastalıklara yakalanma riskini arttırır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlar çeşitli sporlarla hem beyinlerini hem vücutlarını hemde ruhlarının sağlığını iyi yönden etkiletler. örneğin insanların bulmaca yapboz gibi şeylerle uğraşması bir beyin cimlastiğidir. veya yoga yapması bir ruh sporudur. onun dışında koşması veya yürüyüş yapması da bir vücut sporudur.
+ Yorum Gönder