+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Kalp Ağrılarının Nedenleri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Kalp Ağrılarının Nedenleri Hakkında Bilgi
  Kalp Ağrılarının Nedenleri İle İlgili Yazı
  Kalp ağrılarının nedenleri nelerdir arkadaşlar hemen bana kısaca açıklar mısınız?

  [ATTACH]26309[/ATTACH]

  Düzensiz ve stresli bir hayat, aşırı gayret sarf etme, yorgunluk, sinir bozukluğu, şiddetli romatizma veya doğuştan meydana gelen kalp hastalıklarında kalpte ağrılar görülebilir.

  Sindirim sistemine ait bozukluklarda, göğüs kafesine bağlı olan kaslar, sinirler, bağlar ve benzeri yapılarla ilgili bir sorunda da göğüste ağrı meydana gelebilir. Bu ağrılar kalp ağrıları ile karıştırılmamalıdır. Özellikle yaşlılar ve şeker hastası olan kişilerde bu tip rahatsızlıkların görülmesi muhtemeldir.

  Bunun yanı sıra kalbi besleyen koroner damarlardaki başta kolesterol nedeni ile meydana gelen tıkanıklıklar veya sertleşmeler (ateroskleroz) de kalp ağrılarını temelini teşkil eder. Bu en sık rastlanan kalp rahatsızlığıdır. Enfarktüs adı da verilen bu tip ağrılarda göğüs duvarının ardında sıkıştıran bir ağrı söz konusudur. Ağrı batıcı tarzda olmamaktadır. Enfarktüs sonrası kalp hücreleri geriye dönüşümsüz olarak ölmeye başlar. 6–12 saat içinde o bölgedeki tüm hücreler ölür.

  Kalp ağrılarının meydana gelmesindeki asıl neden kalbe giden kanın miktarının azalmasıdır. Kan miktarının azalmasına bağlı olarak kalp beslenemeyecek ve oksijensiz kalacaktır. Bu da kişinin hemen durmasına ve dinlenmesine sebep olacaktır. Genellikle bir miktar dinlendikten sonra ağrı kaybolur. Şayet kaybolmuyor ise vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

  Kalp hastalıklarında koroner damar hastalıklarının yanı sıra diğer yaygın hastalık da kapak hastalıklarıdır. Kalp kapak hastalıklarının en büyük nedeni ise akut eklem romatizmasıdır. Eklem romatizmalarının en çarpıcı belirtisi eklemlerdeki iltihaptır. Bu hastalık kendini eklem yerlerindeki kızarma, şişme, ağrı ve ateş ile gösterir. En çok etkilediği organ ise kalptir.

  Eklem romatizması ise boğaz anjininden sonraki (steptekok faranjiti) 10-20 gün sonrasında ortaya çıkabilir. Eklem romatizmasıyla mitral kapak yaprakları kalınlaşır, birbirine yapışır, kireçlenir ve hareketsizleşir. Bu ise kalbin pompaladığı kanın azalmasına bunun sonucunda da nefes darlığına, halsizliğe, çabuk yorulmaya, çarpıntıya neden olur.

  Kalp Ağrılarında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
  Bütün kalp hastalıklarında aşağıdaki maddelere dikkat etmek gerekir.

  • Sinirlenmeyin.

  • Sigarayı bırakın.

  • Şişmanlamamaya ve kilonuzu muhafaza etmeye çalışın.

  • Fazla yorucu işler yapmayın.

  • Uyku ve dinlenmenizi ihmal etmeyin. Koşmayın, acele etmeyin.

  • Her gün bir öncekinden daha iyi olduğunuza inanın. Kabız olmamaya dikkat edin.

  • Çürük dişleriniz varsa, tedavi ettirin.

  • Fazla miktarda yağlı sığır veya koyun eti, sütlü şeyler yemeyin.

  • Konserve, pastırma, salam, peynir, turşu, balık ve çikolata gibi şeyleri
  mümkün olduğunca azaltın.

  • Yemeklere tuz koymayın.

  • Yemeklerinizi mısırözü, ayçiçeği veya haşhaşyağı ile hazırlayın.

  • Bol taze sebze ve meyve yiyin. Bol yoğurt yiyin.

  • Düzenli bir şekilde az da olsa sürekli egzersiz yapın

  Kalp ağrısı durumunda hemen bir doktora gidilmeli:
  Göğüs ağrıları bir kalp krizinin(enfarktüs), kas adalesi iltihabı(miyokardit), kalp zarı iltihabı(perikardit) veya kalp kapakçığı hastalıkları(mitral hastalıklar)nın habercisi olabilir. Ya da o anda geçirilmekte olan bir kalp krizine ait olabilir. Bu nedenle göğüs ağrısı ihmal edilmemesi gereken bir yakınmadır.

  Kalp ağrısı ve tedavisi;

  Eğer kalpte hastalığa ait belirti görülürse şayet ilaç tedavisi ile düzelebilecek bir durum söz konusu ise tedavi bu şekilde doktor kontrolünde devam ettirilir. Perhiz vermiş ise uygulanır. Hastada hayati tehlike varsa hemen kalp ameliyatı ile hastaya müdahale edilir. Açık kalp ameliyatı genellikle kalp kapakçığında, kalp odacıkları tedavisinde, doğuştan gelen kalp bozuklukların düzeltilmesinde ve ağır kalp damar hastalığının tedavisinde gerekli görülür.

  Ameliyattan sonra hastanın günlük bakımı, yediği yemekler ve doktorun vermiş olduğu ilaçların düzenli bir şekilde alınması gerekir. Bu durumda hasta kendine bakmaz ise kalbinde olan ağrılar tekrar ortaya çıkar ve kalp ameliyatı ikinci seferde daha ağır geçebilir. Bu da hastada hayati tehlike oluşturur.

  Kalp ağrısı için Şifalı Bitkiler:

  Brokoli: Dolaşım hastalıklarına faydalıdır.

  Çamfıstığı: Kalp hastalıklarında da faydalıdır.

  Domates: Kalp hastalıklarına karşı etkili domates içerdiği likopen sayesinde vücudu kalp hastalıklarına karşı korur.

  Elma: Günde bir elma yemek kalp ve dolaşım sorunlarına karşı etkili

  Enginar: Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önler.

  Güzelavratotu: Kalp hastalıkları için yapılan ilaçlarda kullanılır.

  Havuç: Haftada beş kere yendiği takdirde Harvard’ın araştırmalarına göre kadınlarda kalp enfarktüsünü azalttığı günde iki havuç ise erkeklerde kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu görülmüştür.

  Hurma: İsrailli bilim adamları hurma kalp ve damar hastalıklarından korunmak için önerilen elmadan daha etkili olduğunu açıkladılar.

  Ispanak: Kalp hastalıklarına karşı etkili

  Katırtırnağı: Kalp hastalıklarına karşı etkili

  Kekik: Kalp çarpıntısını keser.

  Kivi: Alman bilim adamları, kivinin kalp hastalığı riskini yüzde 50 azalttığını ifade ediyorlar.

  Patlıcan: Kalp çarpıntılarının giderilmesine yardımcı olur.

  Portakal: Kalp hastalıklarına karşı etkili, kolesterolü düşürür.

  Salatalık: Kalp hastalıklarında vücutta biriken suyun dışarı atılmasına yardımcı olur, kolesterolü düşürür.

  Soğan ve sarımsak: Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini azaltır. Soğan içerdiği kimyasal maddelerle kalbimizi güçlendiriyor ve alerjik reaksiyonları engelliyor. Newcastle’da yapılan araştırmalar, düzenli bir şekilde soğan
  yiyenlerin damarlarının tıkanma riskinin azaldığını gösteriyor.

  Şebboy: Bu bitkinin tohumları kalp üzerine etkili bileşikler taşır.

  Zeytinyağı: Barcelona’da yapılan Kardiyoloji Kongresi’ndeki bir sunumda özellikle sızma zeytinyağının kalp – damar sistemine çok faydalı olduğu açıklanmıştır.

  Dikkat!!!!
  Ağrı belirtilerin ilk başladığı günlerde hemen endişe etmemek gerekir. En sık karşılaşılan problem ağrı meydana geldiği zaman ‘ya kötü bir şey çıkarsa’ diye düşünüp hekime başvurmamaktır. Var olan gerçek hiçbir zaman değişmeyecektir. Bu yüzden gecikmeye meydan vermeden bir hekime başvurmalısınız. Gecikmeniz karşılaşmaktan korktuğumuz olayları yok etmez aksine büyütür. Sonunda kolayca halledilecek bir sorununuz varken kaybettiğiniz zaman, bu sorunu daha da büyümüş bazen de çözülemez bir hale getirmiş olacaktır. En değerli varlığımız bedenimizdir. Bedenimize sahip çıkalım
  Eklenti Eklenti  

 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Kalp ağrılarının en önemli nedenleri aşırı yorgunluk, stres ve sinir patlamasıdır bunlara çok dikkat etmek gerek, eğer sigara içiyorsak bırakmalı ve kilolarımıza dikkat etmeliyiz aksi takdirde kalp krizi geçirme riskiyle karşı karşıya kalabiliriz.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlarda kalp ağrılarının bir kısmı kişilerin genetiğiden kaynaklanırken bir diğer nedeni insanların beslenme şekilleridir. insanlar yaşlarının ilerlemesi ve yedikleri yağlı yiyecekler nedeni ile kalp damarlarının tıkanmasına neden olur bu da insanlarda kalp krizine neden olmaktadır.
+ Yorum Gönder