+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Kalp Damar Hastalıklarında Tedavi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Kalp Damar Hastalıklarında Tedavi Hakkında Bilgi
  Kalp Damar Hastalıklarında Tedavi İle İlgili Yazı

  Lütfen hemen bana kalp damar hastalıklarında tedavi ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Kalp Damar Hastalıklarında Tedavi Hakkında Bilgi.png

  Koroner damarlarda önemli darlık ve/veya tıkanıklık görüldüğünde, eğer uygunsa, aynı seansta veya daha sonra balon anjiyoplasti yapılabilir. Balon anjiyoplastide, damar içindeki dar olan bölgede, özel olarak yapılmış balon, kısa süreli olarak şişirilerek darlık genişletilir. Balon, aynı damarda birden fazla darlığa veya birden fazla damardaki darlıklara aynı seansta veya farklı seanslarda yapılabilir. Gerekli durumlarda balona ek olarak o bölgeye, yine balon yardımıyla stent (kafes) konur. (Ayrıntılı bilgi için bakınız:


  BALON ANJİYOPLASTİ-STENT)

  Balon işleminde darlık bölgesine ucunda şişebilir bir balon olan kateter yerleştirilir (A), darlık yerine yerleştirildikten sonra balon şişirilerek darlık açılır (B).

  Balon anjiyoplastiye uygun olmayan durumlarda, bypass cerrahisi veya ilaç tedavisi önerilebilir.

  Bypass cerrahisinde ise damardaki darlık bölgesinin öncesi ile sonrası arasına köprü görevi gören bir damar konulur. Bu konulan damar, hastanın kendisinin bacak toplardamarı veya göğüsten alınan bir atardamar olabilir. Böylece kan, bu köprü yardımıyla, dar veya tıkalı olan bölgenin ilerisine geçebilir.

  Burada sol ön inen artere (left anterior descending -LAD-) yapılan LİMA bypasını ve sağ koroner artere (RCA) yapılan safen bypasını görüyoruz.

  Koroner damar hastalığında kullanılan ilaçlar; koroner damarları genişletici, kalbin yükünü azaltıcı, o bölgede pıhtı oluşmasını önleyici veya ateroskleroz üzerinde çok olumsuz etkileri olan kolesterolü düşürmeye yönelik ilaçlardır. İlaçlar doktor kontrolünde ve sürekli olarak kullanılmalıdır.

  Burada ise sol ön inen artere (LAD), bacak toplardamarının (safen greft) bağlanmasını (anastomoz etmek) görüyoruz. Önce greftin bir ucu LAD’ye dikiliyor, sonra öbür ucu da aort damarına dikiliyor. böylece aorttan gelen kan tıkalı olan bölgeyi atlayarak (bypass yaparak) damarın öbür tarafına geçip kalbi besleyebiliyor.

  Ne yazık ki, gerek koroner arter hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, gerekse balon ve bypass, damar hastalığını ortadan kaldırmamaktadır. Dolayısı ile koroner damarın aynı bölgesinde veya farklı bölgelerinde yeni darlıklar ortaya çıkabilir veya hafif olan darlıklar daha da ilerleyerek ciddi darlık haline gelip, probleme yol açabilir. Bundan dolayı hastaların risk faktörlerini uzaklaştırması, ilaçlarını düzenli kullanması, problemlerin erken saptanması açısından doktorunun önerdiği zamanlarda ve bunun dışında şikayeti olduğu her zaman, kontrollere gelmesi çok önemlidir

 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Kalp ömür boyu hiç durmadan çalışan organımızdır ve Kalbimiz vücudumuza gerekli olan besinleri ve oksijenleri sağlamaya yarar ancak bu görevini iyi bir şekilde yerine getiremediği zaman kendinde bir çok zararlara ve hastalıklara yol açar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanların yaşlarının ilerlemesi ve yaşamları boyunca yedikleri ağır yemek neticesinde insanların kalp damarlarında tıkanıklık meydana gelmektedir. bu da insanlarda kalp krizlerine neden olur. böyle kişilere genellikle anjiyo yapılır. ve damar tıkanıklıkları giderilmeye çalışılır.
+ Yorum Gönder