+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Akciğer Kanserinde Son Evre Yaşam Süresi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akciğer Kanserinde Son Evre Yaşam Süresi
  Akciğer kanserinde son evre yaşam süresi ne kadardır

  Arkadaşlar sizce akciğer kanserinde son evre yaşam süresi ne kadardır kısaca açıklar mısınız? 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Akciğer Kanserinin evreleri

  akciğer kanseri1.jpg

  Evre 1:
  Tümör 2 santimden küçük ve lenf bezlerine atlamamıştır. Metastaz yoktur. Bu aşamada ameliyatla büyük oranda tam şifa sağlanır.

  Evre 2:
  Tümör genellikle olduğu yerde kalır. Ameliyatla şifa şansı bu evrede de yüksektir.

  Evre 3:
  Tümör göğüs boşluğundaki lenf bezlerine atlamıştır. Tümör akciğerde dağınık bölgelere yayılmış olabilir. Tedaviye ameliyatla başlama şansı yoktur, ilk aşamada kemoterapi uygulanır. 3 kür sonra lenf bezlerinde büyük oranda temizlenme ve tümörde yüzde 70′in üzerinde küçülme varsa hasta cerrahiye verilebilir. Yoksa kemoterapi artı radyoterapiyle devam edilir.

  Evre 4:

  Tümör metastaz yapmıştır. Temelli şifa şansı düşüktür. Kemoterapi, gerekirse radyoterapi ve destek tedavileriyle hastaya kaliteli ve uzun bir yaşam şansı sağlanmaya çalışılır. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde tümör, evre 4′e gelinceye kadar aradan 1.5-2 sene geçer. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri grubundar. olan adeno kanserde ise metastaz riskil tümörün büyüme ve evre değiştirme hızı çok daha fazladır.

  Küçük hücreli akciğer kanseri ise en hızlı çoğalan, kısa sürede beyin, kemik iliği, karaciğer, böbrek üstü gibi organlara metastaz yapabilen bir tümördür. Eskiden bu hastalarda yaşam haftalarla ölçülürdü. Çünkü teşhis edildiği anda tümör yüzde 85 oranında metastaz yapmış halde bulunur.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Akciğer kanseri dört evreden oluşur. bu evrelerin oluşması kanser hücrelerin çoğalması ile alakalıdır. kanser kötü huylu bir tümördür.. kişi kansede son evreye gelmişse tıbben bir kısa bir ömür biçilir ancak ne kadar yaşayacağını yanlız allah bilir.
+ Yorum Gönder