+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Akciğer Kanserinde 4 Evre Yaşam Süresi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akciğer Kanserinde 4 Evre Yaşam Süresi
  Akciğer kanserinde 4 evre yaşam süresi hakkında bilgi

  Akciğer kanserinde 4 evre yaşam süresi ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Akciğer Kanserinde 4 Evre Yaşam Süresi Hakkında Bilgi

  Evre 1: Tümör 2 santimden küçük ve lenf bezlerine atlamamıştır. Metastaz yoktur. Bu aşamada ameliyatla büyük oranda tam şifa sağlanır.
  Evre 2: Tümör genellikle olduğu yerde kalır. Ameliyatla şifa şansı bu evrede de yüksektir.

  Evre 3: Tümör göğüs boşluğundaki lenf bezlerine atlamıştır. Tümör akciğerde dağınık bölgelere yayılmış olabilir. Tedaviye ameliyatla başlama şansı yoktur, ilk aşamada kemoterapi uygulanır. 3 kür sonra lenf bezlerinde büyük oranda temizlenme ve tümörde yüzde 70′in üzerinde küçülme varsa hasta cerrahiye verilebilir. Yoksa kemoterapi artı radyoterapiyle devam edilir.
  Evre 4: Tümör metastaz yapmıştır. Temelli şifa şansı düşüktür. Kemoterapi, gerekirse radyoterapi ve destek tedavileriyle hastaya kaliteli ve uzun bir yaşam şansı sağlanmaya çalışılır. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde tümör, evre 4′e gelinceye kadar aradan 1.5-2 sene geçer. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri grubundar. olan adeno kanserde ise metastaz riskil tümörün büyüme ve evre değiştirme hızı çok daha fazladır. Küçük hücreli akciğer kanseri ise en hızlı çoğalan, kısa sürede beyin, kemik iliği, karaciğer, böbrek üstü gibi organlara metastaz yapabilen bir tümördür. Eskiden bu hastalarda yaşam haftalarla ölçülürdü. Çünkü teşhis edildiği anda tümör yüzde 85 oranında metastaz yapmış halde bulunur.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Akciğer kanseri kanserlerin en tehlikesi ve kurtulma şansının en az olduğu kanserdir. bu kanserin ilerleyişi toplam dört evrede olmaktadır. her evrede kanserin durumu birbirinden farklıdır. kanserin en az ilerlediği evre birinci evre iken en çok ilerlediği evrede dörtüncü evredir.
+ Yorum Gönder