+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Vücudun Acıması Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vücudun Acıması Nedir
  Vücudun acıması nedir kısaca

  Arkadaşlar vücudun acıması hakkında bana bir kaç bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  VÜCUDUN ACIMASI

  Hemen hemen her insan hayatının bir kısmında vücudunun bir veya birkaç bölgesinde sebebi tam olarak bilinemeyen ağrılar çekmektedir. Genellikle bu ağrılar ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmakla beraber genç yaştaki kişilerde de görülebilmektedir. Ancak burada bahsedeceğimiz ağrılar sıradan herhangi bir kaza ya da bilinen bir hastalıktan kaynaklanan ağrılar değil kendiliğinden ortaya çıkan ve sebebini çok net anlayamadığımız ağrılar olacak..

  Genel kronik vücut ağrıları.

  •Nedenleri.
  •Tanı ve teşhis.
  •Tedavi süreçleri
  •Korunma yöntemleri

  Bu ağrılar yorgunluk ile karıştırılmamalıdır. Genellikle vücutta yer yer ağrılar ve bunun neticesi olarak halsizlik ve yorgunluk hissi vardır. ağrılar uzun sürelidir. Bu ağrıların yeri ve şekli tam olarak tarif edilmekte güçlük çekilebilir. Kişi vücudunun her yerinde ağrı hissedebilir. Bunun en sık görülen nedenleri arasında fibromiyalji ve benzeri sendromlardan ön plana çıkmaktadır. Eğer doktor sizi muayene edip bir takım tahliller neticesinde vücudunuzda ciddi bir hastalık bulamamışsa ve sizde kendinizi buna rağmen hasta gibi her yeri ağrıyan bir insan olarak görüyorsanız fibromiyaljiden şüphelenebilirsiniz. Peki fibromiyalji(Kas romatizması) tam olarak nedir? Aslında tıbben de nedeni tam olarak bilinemeyen bu hastalık genellikle ruhsal yada bedensel olarak zayıf olduğumuz bir zamanda ortaya çıkan ve aylarca hatta yıllarca sürebilen ve bedenimizin birçok yerinde ağrı hissetmemize neden olan kronik bir sendromdur. Hastanın şikayeti bütün vücudun her yerinin ağrıması ve geçmemesi şeklindedir.

  vücudun acıması.jpg


  Bu konuda tıbbi olarak yapılan araştırmalar birbirinden farklı görüşlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Uzmanların bir kısmı bunu enfeksiyonel bir hastalığın vücutta bıraktığı tahribatın neticesi olarak görürken diğer bir kısmı bunun nörolojik nedenlerden kaynaklandığını iddia edebilmektedir. Vücuttaki bu ağrıların tıbben nedeni tam olarak bilinemediğinden çok kesin bir tedavi yöntemi de henüz yoktur. Ancak bu tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olarak görülüp hastaların karamsarlığa düşmemesi gerekir. Motivasyon ve moral iyileşme için çok önemlidir. Eğer hastalığınız doğru teşhis edilemezse doktor doktor gezmek zorunda kalabilirsiniz. Zira doktorlar kişide bir hastalık bulamayabilir ve kişinin herhangi ciddi bir hastalığı olmadığını kendisine söyleyebilir. Bu ise kişinin tıbba olan özgüvenini sarsabilir. Çünkü her yeriniz ağrıyor ve kendinizi kötü hissediyorsunuz ancak doktor bu ağrılara neden olacak bir hastalığınız olmadığını söyleyip size multivitamin ve ağrı kesici verip istirahat için evinize gönderiyor olabilir. Zaten bu hastalığın diğer birçok hastalıktan farklı olan taraflarından birisi de budur. Ağrı ve halsizlik dışında pek fazla bir belirtisi olmamsı.

  Kas romatizmasının teşhisinde genellikle vücuttaki belli hassas noktaların saptanması önemli bir ipucudur. Genellikle hastalarda genel bir vücut ağrısı şikayeti olsa da ağrıların belli noktalarda merkezleştiği görülmüştür. Hasta bu noktalara kendisi bile eliyle baskı uygulayarak bu hassas noktaların bazılarını tespit edebilmektedir. Ayrıca ağrı ile beraber bir yorgunluk ve bitkinlik hissi ön plana çıkabilir. Bu kişide motivasyon ve konsantrasyon bozukluklarına neden olabilir. Genellikle kas ağrı ve sancılarına baş ağrısı da zaman zaman eşlik eder. Genellikle sabahları uykunuzu alamamış olarak uyanabilirsiniz. Zaten fibromiyaljili kişilerin bir çoğunda ayrıca uyku bozukluğu da mevcuttur.

  Tedavi olarak tek bir tedavi yöntemi ile başarıya ulaşmak pek mümkün değildir. Birden fazla tedavi yöntemini bir arada uygulamak daha etkilidir. Buna egzersiz vs diyet dahildir.

  Kronik yorgunluk ve ağrılarda genellikle aşağıdaki tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.
  •Stresle mücadele etmeye ve eğer depresyon varsa bunu azaltmaya yönelik psikolojik tedavi.
  •Düzenli egzersiz ( Ağrılarınıza yönelik belli egzersiz ve gevşeme yöntemleri.)
  •Nöral Terapi (Bozucu alan tespiti ve regülasyonu)
  •Ozon terapi
  •Kuru iğne tedavisi (Ağrılı noktalara enjeksiyon yapılması)
  •Akupuntur
  •Bağırsak düzenleme (Spastik Bağırsak sendromu veya bozuk bağırsak florası mevcutsa)
  •En önemlisi hastanın hastalığı hakkında bilgi sahibi olması ve bununla mücade yöntemlerini öğrenmesi ve azmini yitirmemesidir.

+ Yorum Gönder