+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Vücudun Aşırı ısınması Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vücudun Aşırı ısınması Nedir
  Vücudun aşırı ısınması nedir kısaca

  Arkadaşlar sizce vücudun aşırı ısınması nedir hemen kısaca açıklar mısınız?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Vücudun Aşırı Isınması

  Vudüdumuzun ısıması yani ateşlenmek ve vücudumuzun soğuması sıkça karşılaştığımız durumlardır. Şimdi sizlere bu durumlarla ile ilgili daha ayrıntılı bilgi vereceğiz.

  Hipotermi ve Hipertermi


  Hipotermi ve hipertermi vücut sıcaklığı ile alakalı terimlerdir. Bu terimler ve yüksek ateş birbiriyle karıştırılabiliyor bu tür bir olayla karşılaştığımızda yani vücudun ısınması, vücudun soğuması ve yüksek ateşle bunları birbirine karıştırmadan en sakin sonuca varmalıyız.

  Hipertermi çevresel faktörler nedeniyle, içinde bulunulan ortam ısısının artmasıyla vücut ısısının yükselmesidir. Hipertermi yüksek ateşle karşılaştırılmamalıdır. Hipertermi nedeniyle kişiler terler ve soğuk bir şeyler içmek isterler. Ateşi yükselen kişiler üşüdüğünü, hipertermik kişi ise vücudunun ısındığını hisseder.

  Hipotermi ise vücut sıcaklığının 35 derecenin altına düşmesidir ve hayatı tehdit eden bir olaydır. Özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bazı hastalarda vücut ısı dengesinin hassas olması nedeniyle hipotermi, yani ateşin normalin altına düşmesi,ciddi durumlara neden olur. Ateş düşmesinin belirtisi titreme, derinin soğuk ve soluk olması,bitkinlik,konuşma güçlüğüdür. Dağcılık sporu ile uğraşanların çok sık karşı karşıya kaldıkları ve halk arasında donma olarak bilinen ateş düşmelerine sebep genel olarak aşırı soğuğa maruz kalmak olabildiği bazı ilaçların (nonsteroid-antienflamatuarlar gibi) yan etkisi olarak da görülebilmektedir.

  Hipotermi olan kişilerde tüm giysilerin çıkarılıp,kişinin normal sıcaklıktaki bir odaya alınması bir battaniye yardımı ile yavaş yavaş ısıtılması, çok sıcak olmayan içeceklerin verilmesi gerekir. Sık aralıklarla örneğin yarım saatte bir ateş ölçümü yapılarak doktora ulaşana kadar ısıtıcı önlemlerle devam edilmelidir. Özellikle kullanılan bir ilaçtan dolayı hipotermi yaşandığı şüphesi varsa zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır
  .

+ Yorum Gönder


vücudun aşırı ısınması,  vucudun asiri isinmasi,  vücudun ısınması,  vücut neden ısınır,  insan vucudu neden ısınır,  vucut neden isinir