+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Vücudun Soğuk Olması Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vücudun Soğuk Olması Nedir
  Vücudun soğuk olması nedir kısaca

  Lütfen arkadaşlar hemen bana vücudun soğuk olması hakkında bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Vücudun Soğuk Olması

  Sibirya soğukları özellikle büyük şehirlerde yaşamımızı ciddi şekilde etkiliyor. Sıcak evlerinde oturanlar karın ve kışın keyfini çıkarıyor olsalar da, dışarı çıkmak ve özellikle de açık havada çalışmak zorunda olanları ciddi sağlık problemleri bekliyor.
  Soğuk ısırması, lokal donmalardan daha önce söz etmiştim. Bugün soğuğa maruz kalanlarda ölüme kadar gidebilen hipotermiden, yani soğukta vücut ısısının giderek düşmesinden ve donmadan bahsedeceğim.

  HİPOTERMİ

  Yazın olduğu gibi çok aşırı sıcaklara veya şu günlerde yaşadığımız gibi aşırı soğuklara maruz kalsak da, vücudumuzun iç ısısı hep 37 derece civarında sabit tutulur. Bu, beynimizde bulunan ‘’ısı ayarlama merkezi’’ sayesinde, dokulardaki ısı üretimi ile ısı kaybının dengede tutulmasıyla mümkün olur. Meselâ, yoğun bir egzersiz sırasında 40 dereceye kadar çıkabilen, uyku sırasında 35.8 dereceye kadar düşebilen vücut ısısı, ısı ayarlama merkezinin işlevi ile kısa zamanda ideal sınırlara getirilir.

  Ancak, vücudumuz çok kısa sürede çok sıcak veya çok soğuk ısılarla karşılaşırsa ve bu uyumu sağlayamazsa ölüme kadar gidebilen çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Hipotermi, yani vücut ısının 35 derecenin altına düşmesi de yaşadığımız şu soğuk kış günlerinin en korkulan tablosudur.

  RİSK ALTINDA OLANLAR

  Hipotermi, özellikle askerler, avcılar, balıkçılar, çobanlar, kayak yapanlar… gibi dış ortamda bulunmak ve çalışmak zorunda kalanlarda ve evi barkı olmayan insanlarda ortaya çıkar. Küçük çocuklarda baş-gövde oranı erişkinlere göre daha fazla olduğundan, bunlar baş yoluyla ısı kaybına daha duyarlıdırlar. Bebeklerde ise ısı koruyucu mekanizmaların henüz tam gelişmemiş olması soğuktan etkilenme risklerini artırır. 65 yaşın üzerinde ve de özellikle Alzheimer veya başka bir mental hastalığı olanlarda da hipotermi tehlikesi daha fazladır.

  Hipoterminin oluşumunda bulunulan ortamın ısısının düşüklüğü yanında, rüzgârın şiddeti, kişinin vücudunun nemli olması, hareketsizlik, susuzluk veya açlık gibi enerji kaynaklarının yetersizliğinin de büyük önemi vardır. Şeker hastaları, antidepresan ilaç kullananlar, alkolikler, guatr (hipotroidi) hastaları ile beslenme bozukluğu olanlar da soğuğun olumsuzluklarına daha duyarlıdır.

  HAFİF HİPOTERMİ

  Hipoterminin vücut ısısının yüksekliğine göre hafif ve şiddetli olmak üzere iki gruba ayrılır. Hafif hipotermide vücut ısısı 35-32 derece arasındadır. İlk belirti ellerin ve ayakların acıyacak derecede üşümesi ve deride hissizliğin başlamasıdır. Titremeler vardır. Ellerle hassas işler yapmak zorlaşır. Isı düşmeye devam ettikçe kasların koordinasyonu da azalır ve kişi yürürken zaman zaman tökezlemek zorunda kalır. 34 derecenin altında ise aşırı duyarlılık, kişilik değişiklikleri, konuşmada ve düşünmede yavaşlama, hafızada zayıflama… gibi beyinle ilgili belirtiler de gelişir. Bu dönemde kan basıncı yükselir, nabız ve solunum hızlanır, idrar miktarı artar.

  ŞİDDETLİ HİPOTERMİ

  Vücut ısısı 32 derecenin altına inmeye başlayınca titremeler yavaşlar ve durur. Kişi yardımsız yürüyemeyecek durumdadır, giderek ayakta da duramayacak hâle gelir. Beyinsel fonksiyonlar daha da kötüleşme eğilimindedir. Mantıksız davranışlar, yarı baygınlık, bilincin giderek bulanıklaşması…gibi belirtiler gelişir. 30 derece altında solunum yüzeyselleşir, kalp atışları yavaşlayıp düzensizleşir, kan basıncı iyice düşmüştür ve göz bebekleri genişlemiştir. 28 derecenin altında ise tam bilinç kaybı, solunum ve kalp durmasına bağlı olarak ölüm gerçekleşir.

  Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, kişi henüz canlı olduğu halde ölü sanılmasıdır. Ölüm kararına, gerekli tıbbi girişimler ve ısıtma işlemlerinden sonra varılmalıdır
  .

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanların vücut sıcaklıkları ortalama olarak 36 -37 derecedir. bu yüzden vücut sıcaklıklarına göre eğer sıcaklıl daha düşükse soğuk yüksekse sıcak olmasıdır. bu yanlış bir düşüncedir. insanın soğuk hissetmesinin nedeni sıcaklıkların soğuk olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.
+ Yorum Gönder


vücudun soğuk olması,  vücut soğukluğu neden olur,  vücudun soğuk olmasının nedenleri,  vücut soğukluğu,  vücudun buz gibi olması,  vucudun soguk olmasi