+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Düzensiz Uykunun Sağlımıza Etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Düzensiz Uykunun Sağlımıza Etkileri
  Düzensiz uykunun sağlımıza etkileri nelerdir

  Arkadaşlar sizce düzensiz uykunun sağlığımıza etkileri nelerdir kısaca açıklar mısınız?

  Uyku bozukluğunun ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ifade eden Op. Dr. Sezginer, “Kişisel nedenlere bağlı olarak gelişen uyku düzensizliği vücutta kalp ve damar hastalıkları, metabolizma hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Uyku sırasında apne dediğimiz nefes durması da varsa; bu sorunun devam etmesi uykuda ölümlere dahi neden olabilmektedir” dedi.

  Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi Uyku Laboratuvarı Sorumlu Hekimi Op. Dr. Mansur Sezginer, uyku bozukluğu ve uyku bozukluğunun neden olabileceği sağlık sorunlarını ifade ederek uyku sorununu ortadan kaldırabilecek önerilerde bulundu.

  “UYKUDA NEFES DURMASI ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİR”

  Op. Dr. Sezginer, uyku ilaçlarının uykunun doğal dengesini bozduğunu belirterek, uyku ilaçlarının bir süre sonra alışkanlık haline getirilebileceğine dikkat çekti. Sezginer, uyku bozukluğunun neden olabileceği sağlık sorunlarını ve sebeplerini şöyle sıraladı:

  “Uyku sırasında ‘Apne’ dediğimiz nefes durması varsa; bu sorunun devam etmesi uykuda ölümlere dahi neden olabilmektedir. Nefes durması sırasında vücutta biriken C02 gazı kalp krizine neden olabilir. Uyku kalitesini ve süresini etkileyen nedenler ‘kişiye bağlı olan’ ile ‘çevreye bağlı olan’ şeklinde iki gruba ayrılır. Çevreye bağlı olan nedenler; yatağın rahat olması, uyuduğumuz odanın ışık ve ses düzeyi, soğuk veya sıcak olması gibi etkenlerdir.

  Kendimize bağlı nedenler ise psikolojik, sosyal, organik olabilir. Kişisel nedenlere bağlı olarak gelişen uyku düzensizliği bir süre sonra, vücutta kalp ve damar hastalıkları, metabolizma hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Uyku sırasında apne dediğimiz nefes durması da varsa; bu sorunun devam etmesi uykuda ölümlere dahi neden olabilmektedir. Nefes durması sırasında vücutta biriken C02 gazı kalp krizine neden olabilir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Sağlığımızın iyi olması ve yorgun hisetmememiz için uyumanın ne kadar iyi olduğunu biliriz ve düzenli uyku sağlığımızı tehdit etmez özellikle yapılan son çalışmalarda uykunun ne kadar iyi olduğu bir kez daha kanıtlandı düzensiz uyuyanların çok fazla şeker hastalığı ve obeziteye yakalandığı belirlendi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanların uyularının düzensiz bir hal almaları ile kişilerde psikolojik sorunlar çıkarmaktadır. insanlar depresyona girer ve stres altında kalır. bu da uyku düzensizliği yaşayan kimselerde organların hasar görmesine neden olur.
+ Yorum Gönder