+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Akdeniz Anemisi Nasıl Tedavi Edilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akdeniz Anemisi Nasıl Tedavi Edilir
  Akdeniz anemisi nasıl tedavi edilir kısaca

  Arkadaşlar akdeniz anemisi nasıl tedavi edilir kısaca açıklar mısınız?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Akdeniz Anemisi Nasıl Tedavi Edilir Hakkında Bilgi

  Akdeniz anemisinin tek çaresi eritrosit transfüzyonlarıdır. Bu ağır kansız çocukları yaşatabilmek için ömür boyu belirli aralıklarla eritrosit transfüzyonlarının sürdürülmesidir. Eritrosit kan içindeki bize kansızlık için gerekli olan kan hücreleridir. Bazen 4 haftada bazen 3 haftada bazende 2 haftada bir bu transfüzyonlar devam edip gidecektir. Böylece hastanın kansızlığı düzeltilmiş ve hasta yaşıyor olacak. Ancak burada karşımıza çok önemli bir başka sorun çıkıyor. Verilen eritrosit denilen kan ürününün içinde 150 miligram kadar demir bulunmaktadır.

  akdeniz anemisi tedavisi.jpg


  Vücut bu fazla demiri dışarı atabilecek herhangi bir sisteme sahip değildir. Böylece yıllar içinde hekimler hastaya eritrosit yani kan verdikçe bu demir vücutta değişik organlarda birikecek ve bunların çalışmasını bozacaktır. Bu nedenle sadece kan vermek yetmiyecektir. Vücuttan demiri uzaklaştırıcı bir tedavi yapmak şart olacaktır. 1970 li yılların başından beri yapılmakta olan tedavi budur. Hastaya bir taraftan kan takılır hemde bir pompa aracılığıyla vücuttan demiri atacak ilaç verilir. Bu uygulama demiri atar ve organların zarar görmesini engeller ama pompanın haftanın en az 5 günü ve 12 gibi bir saatle uygulanması gerektiği için son derece zahmetlidir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Akdeniz anemisinin tek çaresi eritrosit transfüzyonlardır. bu tedavi sayesinde ağır derecede kansız kişilerin tedavisi yapılabilir. ayrıca akdeniz anemisine yakalanmış olan çocukları yaşatmanın da tek yolu budur.
+ Yorum Gönder