+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Açlık şekeri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Açlık şekeri Nedir
  Açlık şekeri nedir kısaca

  Arkadaşlar sizlerden ricam hemen bana açlık şekeri hakkında bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Açlık Şekeri Hakkında Bilgi
  Daha önce yapılan araştırmalar ve kriterler ile açlık kan şekeri 100 -126 mg/dl arası ise gizli şeker, 126 mg/dl ve üzeri ise şeker hastalığı (diyabet) tanısı konmaktadır. Yaptığımız yeni araştırmalar açlık kan şekeri 90 mg/dl ve üzerinde olan kişilerde de gizli şeker hastalığının önemli bir oranda olduğunu gösterdi. Özellikle kilosu olan, ailesinde şeker hastalığı olan kişilerde gizli şeker hastalığı daha fazla saptandı.

  Bu nedenle önerim açlık kan şekeri 90 mg/dl ve üzerinde ise (90-126 mg/dl arası) OGTT denilen şeker yükleme testinin yapılması ve şeker hastalığından korunmak için uygun beslenme ve yaşam tarzı değişikliğine hemen geçilmesidir.

  aclik-kan-sekeri.jpg

  Diyabeti önlemek için ne yapmalı

  1. Sağlıklı beslenme: Glisemik indeks diyeti (Gİ DİYETİ),
  2. Egzersiz
  3. Kilo kontrolu-zayıflama
  4. Sigarayı kesmek
  5. İlaç tedavisi ( Endokrin uzmanı verir)

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Yıllardır diyabetin yani şeker hastalığının tanısında açlık kan şekeri esas alınmıştır. bu şeker hastalarının durumlarını belirlemektedir. şeker hastalarının sağlıklarını korumaları için düzenli beslenmeleri gerekir, spor yapılması gerekir, kiloların kontrol altına alınması gerekir ve son olarak sigaranın içilmemesi gerekir. bunlar yapılırsa ölçülen değerler normal çıkar.
+ Yorum Gönder