+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Guatrın Belirtileri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Guatrın Belirtileri Nelerdir
  Guatrın belirtileri nelerdir kısaca

  Arkadaşlar hemen bana guatrın belirtileri hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Guatrın Belirtileri Hakkında Bilgi
  Tiroidin genel anlamda büyümesine Guatr adı verilmektedir. Büyüyen bir tiroit dışarıdan görülebilir veya boynun bir veya iki tarafında şişlik şeklinde hissedilebilir. Bazen de hastalar boyunlarının sıkıldığını ifade ederler. Büyüme; düzgün (difüz guatr) ya da yumrulaşmalar şeklinde (nodüler guatr) olabilir. Her iki halde de ya guatr normal çalışıyor (ötiroit guatr) ya fazla çalışıyor (hipertiroidik guatr veya toksik guatr) ya da az çalışıyor olabilir (hipotiroidik guatr). Çalışma bozukluğu olan guatrların yarattığı yakınmalara daha sonra değinilecektir. Çalışma bozukluğu olmayan düzgün büyümelerde genellikle sorun olmaz, ancak hasta kötü kozmetik görünümden ya da nefes darlığından yakınıyor olabilir.

  guatr.jpg

  Tiroitte gelişen nodül veya nodüller gözle görülebilir veya elle hissedilebilir. Bazen de tesadüfen tetkikler sonucunda ortaya çıkar. Özellikle son yıllarda ultrason, tomografi, manyetik rezonans (MR) gibi tetkik araçlarının yaygın kullanıma girmesiyle elle hissedilemeyen nodüller erken devrelerde saptanabilmektedir. Dolayısıyla tiroidin çalışmasında bozukluk yoksa küçük nodüller bulgu vermeyebilir ve hastanın yakınması olmayabilir. Ancak düzgün büyümede olduğu gibi kötü kozmetik görünüme ve nefes darlığına yol açabilirler. (Resim) Bazen nodül veya nodüllerin tiroitten bağımsız olarak kendi başlarına fazla çalışmaları (otonomi kazanma) sonucu toksik nodüller guatr denen durum ortaya çıkar.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Guatr hastalığı genel olarak tiroit bezinin aşırı derecede büyümesine denir. guatrın en yaygın belirtisi kişilerin boğaz kısımlarında çünkü tiroid bezi orada bulunmaktadır aşırı şişmesidir. bu guatrın en açık belirtisidir.
+ Yorum Gönder